piątek, 20 listopada 2009

Co warto wiedzieć o GRUB 2 - edycja ustawień i ciekawostki

Autor: Adrian Nowak, 15:58, piątek, 20 listopada 2009


Bootloader GRUB 2 umieszczony jest obecnie w większości popularnych dystrybucji Linuksa. Jego obecność pozostaje właściwie niezauważalna do póki nie zechcemy zainstalować kilku różnych systemów operacyjnych. Warto poznać sposoby modyfikacji ustawień GRUB-a i przydatne tricki.

Wersja GRUB 2 jest przepisana praktycznie od zera, zatem zmieniono w niej na przykład sposób modyfikacji listy systemów operacyjnych wyświetlanych przy włączaniu komputera. Nie można już na przykład edytować pliku menu.lst lecz bezpośrednio konfigurację zawartą w /etc/default/grub. Swojego rodzaju odpowiednikiem menu.lst w nowym GRUB-ie jest plik grub.cfg, jednak jego modyfikacja niewiele daje po aktualizacji jądra czy instalacji nowszej wersji bootloadera.

Aby otworzyć ustawienia GRUB 2 należy zatem wpisać:
sudo gedit /etc/default/grub

Jak widać, wszystkie najważniejsze parametry znajdują się tutaj na początku pliku. Na przykład wpis:
GRUB_TIMEOUT=10
Odpowiada za czas wyświetlania się listy wyboru systemów w sekundach. Warto także wiedzieć, iż na przykład jeśli ustawimy zbyt krótki czas wyświetlania GRUB-a, można wymusić jego pojawienie się przytrzymując przycisk Shift podczas ładowania systemu.

Prawdziwa różnica między nową wersją jest jednak widoczna dopiero w folderze /etc/grub.d/, który zawiera elementy składowe wyświetlane na liście systemów czyli dokładniej mówiąc skrypty startowe. Kolejność uruchamiania jest warunkowana numerkiem przed nazwą pliku.

Warto także znać plik /etc/grub.d/40_custom:

sudo gedit /etc/grub.d/40_custom

To właśnie z jego użyciem powinniśmy dodawać do listy nowe wpisy. Domyślnie jest on praktycznie pusty, jednak po dodaniu jednego wpisu wygląda tak:Zmiana tła w GRUB 2

1) Na początek musimy zainstalować program zamieniający splash screeny na obrazki w formacie tga (Programy=>Akcesoria=>Terminal):

sudo apt-get install grub2-splashimages

2) Po instalacji narzędzia możemy już przejrzeć listę domyślnych grafik wykonując:

nautilus '/usr/share/images/grub/'

Warto w tym momencie wiedzieć, iż możemy skorzystać nie tylko z zaproponowanych grafik, ale także stworzyć własną. Odpowiedni plik można wykonać na przykład w Gimpie, jednak niestety występuje tu ograniczenie w rozdzielczości, która maksymalnie może wynosić 640x480 pikseli. Większe pliki będą zwyczajnie przycinane. Oczywiście nasz obrazek należy koniecznie zapisać w formacie tga w katalogu /usr/share/images/grub/.

3) Jeśli grafika jest już gotowa, musimy jeszcze zedytować odpowiedni plik konfiguracyjny:

sudo gedit /etc/grub.d/05_debian_theme

Odszukujemy jedną z górnych linijek (jak na obrazku) i wklejamy zamiast niej:

for i in {/boot/grub,/usr/share/images/desktop-base,/usr/share/images/grub}/ubucentrum-boot.{png,tga}; do

4) Na koniec pozostaje jeszcze tylko odświeżyć ustawienia GRUB-a poleceniem:

sudo update-grub

Wszystko powinno już funkcjonować tak jak należy. Miłego eksperymentowania :)

źródło: maketecheasier.com
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety