
Wersja GRUB 2 jest przepisana praktycznie od zera, zatem zmieniono w niej na przykład sposób modyfikacji listy systemów operacyjnych wyświetlanych przy włączaniu komputera. Nie można już na przykład edytować pliku menu.lst lecz bezpośrednio konfigurację zawartą w /etc/default/grub. Swojego rodzaju odpowiednikiem menu.lst w nowym GRUB-ie jest plik grub.cfg, jednak jego modyfikacja niewiele daje po aktualizacji jądra czy instalacji nowszej wersji bootloadera.
Aby otworzyć ustawienia GRUB 2 należy zatem wpisać:
sudo gedit /etc/default/grub

GRUB_TIMEOUT=10
Odpowiada za czas wyświetlania się listy wyboru systemów w sekundach. Warto także wiedzieć, iż na przykład jeśli ustawimy zbyt krótki czas wyświetlania GRUB-a, można wymusić jego pojawienie się przytrzymując przycisk Shift podczas ładowania systemu.

Warto także znać plik /etc/grub.d/40_custom:
sudo gedit /etc/grub.d/40_custom
To właśnie z jego użyciem powinniśmy dodawać do listy nowe wpisy. Domyślnie jest on praktycznie pusty, jednak po dodaniu jednego wpisu wygląda tak:

Zmiana tła w GRUB 2
1) Na początek musimy zainstalować program zamieniający splash screeny na obrazki w formacie tga (Programy=>Akcesoria=>Terminal):
sudo apt-get install grub2-splashimages
2) Po instalacji narzędzia możemy już przejrzeć listę domyślnych grafik wykonując:
nautilus '/usr/share/images/grub/'
Warto w tym momencie wiedzieć, iż możemy skorzystać nie tylko z zaproponowanych grafik, ale także stworzyć własną. Odpowiedni plik można wykonać na przykład w Gimpie, jednak niestety występuje tu ograniczenie w rozdzielczości, która maksymalnie może wynosić 640x480 pikseli. Większe pliki będą zwyczajnie przycinane. Oczywiście nasz obrazek należy koniecznie zapisać w formacie tga w katalogu /usr/share/images/grub/.
3) Jeśli grafika jest już gotowa, musimy jeszcze zedytować odpowiedni plik konfiguracyjny:
sudo gedit /etc/grub.d/05_debian_theme

for i in {/boot/grub,/usr/share/images/desktop-base,/usr/share/images/grub}/ubucentrum-boot.{png,tga}; do
4) Na koniec pozostaje jeszcze tylko odświeżyć ustawienia GRUB-a poleceniem:
sudo update-grub
Wszystko powinno już funkcjonować tak jak należy. Miłego eksperymentowania :)
źródło: maketecheasier.com
Tagi: grub, optymalizacja