poniedziałek, 23 listopada 2009

Docky 2.0 - początek ciekawych zmian

Autor: Adrian Nowak, 15:52, poniedziałek, 23 listopada 2009


Niedawno wspominałem o Docky, czyli doku narzędziowym, który powstał w wyniku odłączenia od projektu GNOME-Do. Można instalować już pierwszą z wersji testowych nowego wydania z numerkiem 2.0.

Pomimo, że to dopiero Alpha 1, która logicznie rozumując ze stabilnością i użytecznością nie powinna mieć wiele wspólnego, w rzeczywistości jest jedynie kontynuacją poprzedniej wersji - działa bezawaryjnie.

W tym wydaniu nie znajdziemy co prawda jeszcze zapowiadanych przeze mnie wcześniej funkcji takich jak integracja z GNOME Zeitgeist, możliwość uruchomienia kilku doków jednocześnie czy umieszczenia go po bocznych krawędziach ekranu. Już teraz można jednak włączyć ciekawie prezentujący się tryb Panel Mode, który standardowy widok doku zamienia w panel zajmujący całą szerokość ekranu.

Domyślnie w programie znalazło się tym razem pięć dobrze dopracowanych motywów - choć wszystkie oparte o ten sam pomysł. Odświeżono także niektóre widgety wzbogacając możliwości na przykład pluginu Network Managera z pomocą którego bez problemu można się teraz połączyć z siecią.

Instalacja w Ubuntu jak zwykle sprowadza się do dodania repozytorium:

sudo add-apt-repository ppa:docky-core/ppa

Odświeżenia listy oprogramowania i instalacji doku:

sudo apt-get update && sudo apt-get install docky

Oczywiście osoby, które dodały do systemu to repozytorium przy okazji wcześniejszego wpisu nie muszą tego robić ponownie i wystarczy, że pobiorą aktualizacje.

Osobiście wolę prostotę i niezbyt przepadam za różnego rodzaju dokami, jednak Dock staje się coraz ciekawszym zamiennikiem dla standardowych GNOME-Panel oferując podobną wygodę a jednocześnie coraz więcej funkcji. Może i standardowe GNOME byłoby atrakcyjniejsze gdyby powstawało więcej innowacyjnych apletów, najlepiej zgromadzonych w internetowej bazie do prostej instalacji.

Może tak właśnie będzie za czasów GNOME Shell (chociaż deweloperzy mówili mi, że póki co nie planują umieszczania na panelach apletów), natomiast zanim nastąpi jakaś poważniejsza rewolucja osoby chcące wycisnąć więcej funkcji z paneli będą się musiały podpierać zewnętrznymi aplikacjami.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety