wtorek, 17 listopada 2009

Fedora 12 wydana. Przegląd nowości

Autor: Adrian Nowak, 18:41, wtorek, 17 listopada 2009


Po pół roku prac udostępniono wreszcie jedną z najbardziej uznanych dystrybucji Linuksa na świecie - Fedorę 12 o nazwie kodowej "Constantine". Zapraszam na mały przegląd nowości.

Autorem wpisu jest Piotr Godlewski.

Z wydaniem nowej wersji Fedory wzbogaciła się ona o wiele ciekawych funkcji. Pierwszą dość istotną zmianą jest przekompilowanie pakietów 32-bitowych na architekturę i686 ze specjalnym uwzględnieniem procesorów Intel Atom, co ma zwiększyć wydajność i szybkość pracy dystrybucji.

Ulepszony został też menadżer pakietów RPM, który doczekał się swego rodzaju małej rewolucji. Od tej pory nie będziemy musieli się już zamartwiać gigabajtami pakietów do pobrania po miesiącu oczekiwania na aktualizację. Wszystko załatwi za nas yum-presto, wtyczka napisana przez dewelopera Fedory Jonathana Dietera. Całość polega na instalacji tylko zmian wprowadzonych w programie a nie aktualizacji całości, co pozwoli nam oszczędzić megabajty pobranych danych.

Właściciele układów HD 2400 i nowszych od AMD także nie mogą narzekać, ponieważ dodano eksperymentalną obsługę tych kart. Zmian możemy doszukać się także w NetworkManager który został znacznie ulepszony względem poprzedniej jego wersji.

Dodano narzędzie Abrt które analizuje pracę programów i podczas błędu jednego z nich pozwala na uruchomienie go w trybie debug a następnie zgłoszenie do deweloperów (i tu wymagany jest język angielski):

Nowości doczekał się PackageKit który wzbogacił się o dodatkowe pluginy pozwalające m.in na instalowanie pakietów z przeglądarki bądź w wypadku gdy polecenie nie zostało odnalezione przeszukanie sieci aby odnaleźć pakiet. Wracając jeszcze do RPM, została zmieniona kompresja z gzip na XZ co pozwoli zaoszczędzić dodatkowe kilobajty danych.

Nie można nie wspomnieć o Dracut, narzędziu do zarządzania procesem uruchamiania się systemu, które zastąpi wysłużony już mkinitrd. Zaktualizowano standardowo środowiska: GNOME 2.28, KDE 4.3 i XFCE 4.6. Umieszczono także wiele najnowszych wersji aplikacji w tym Theore z numerkiem 1.1.

Ze swojej strony dodam tylko tyle, że 12 zachowuje się bardzo stabilnie i prezentuje się świetnie. Jeżeli ktoś korzystał z poprzednich wersji Fedory z pewnością zauważy zmianę motywu, na ten który jest charakterystyczny dla GNOME aniżeli dla Fedory :)

Więcej o Fedorze 12 w oficjalnym ogłoszeniu (ang.).

Tagi: ,

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety