czwartek, 19 listopada 2009

GIMP zniknie z kolejnego Ubuntu

Autor: Adrian Nowak, 11:00, czwartek, 19 listopada 2009


Po umieszczeniu w Ubuntu 9.10 Empathy zamiast Pidgina deweloperzy obmyślili kolejny "rewelacyjny plan" - usunąć GIMP-a z Ubutnu 10.04. Co gorsze, decyzja już właściwie zapadła.

Pomysły takie pojawiają się na odbywającym się w okresie kilku ostatnich dni UDS i jest ich znacznie więcej (inne na szczęście mniej radykalne). Niestety głosy użytkowników na niewiele się w tym przypadku zdadzą, szczególnie, że deweloperzy mają w zanadrzu kilka dobrych argumentów.

Kluczowym z nich i co by nie mówili deweloperzy, chyba głównym dla którego GIMP po prostu odpada jest używanie sporej ilości miejsca na płycie CD, która to niestety się nie powiększa, natomiast potrzeby rosną. Z drugiej strony moim zdaniem te kilkadziesiąt megabajtów można było uszczknąć z innych, znacznie mniej lubianych aplikacji.

Innym argumentem jest to, że "zwykły użytkownik rzadko korzysta z GIMP-a". Tutaj także można by się spierać co do znaczenia zwrotu "zwykły użytkownik", gdyż na przykład ja spędzam w tej aplikacji znacznie więcej czasu niż na przykład w pakiecie OpenOffice.

Jeszcze inni wspominają, że GIMP to odpowiednik Photoshopa na Linuksa a Windows przecież domyślnie po instalacji PS-a nie zawiera. Zamiast GIMP-a deweloperzy zachęcają natomiast do używania F-Spot przy korekcie zdjęć.

Może nie reprezentuje typowego użytkownika, ale w moim wypadku usunięcie GIMP-a to z pewnością duża strata, która zmusi mnie do instalowania kolejnego narzędzia tuż po wgraniu nowego Ubuntu. W zamian planowane jest jedynie stworzenie dla Centrum oprogramowania Ubuntu specjalnych paczek do prostej instalacji zawierających np. "Zestaw graficzny" składający się z GIMP-a, Inkscape itp.

źródło: omgubuntu.co.uk
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety