czwartek, 19 listopada 2009

Instalacja Adobe Flash Player 10.1 beta w Ubuntu

Autor: Adrian Nowak, 18:28, czwartek, 19 listopada 2009


Nowa wersja Flasha z numerkiem 10 to przede wszystkim lepsze wsparcie dla generowania animacji 3D, automatyczna korekcja kolorów czy użycie akceleracji sprzętowej do wyświetlania plików SWF. Już teraz można wgrać najnowszą wersję dodatku, który według Adobe jest używany przez ponad 99% użytkowników internetu.

To jednak nie wszystkie z nowości nad jakimi pracuje Adobe. W dziesiątej wersji wprowadzono na przykład funkcję "Dynamic Streaming" pozwalającą na dynamiczne dopasowywanie jakości przesyłanego strumienia do aktualnego wykorzystania przepustowości łącza. Bardzo ciekawe, może niedługo problem zacinających się z powodu użytego łącza filmików przejdzie w niebyt.

Nie sposób także nie wspomnieć o "Speex audio codec" czyli kodeku rozwijanym na zasadach open source, oferującym alternatywny sposób kodowania dźwięku. Oczywiście standardowo wspierane są także znane formaty jak ADPCM, HE-AAC czy MP3.

Trzeba przyznać, iż tak duży udział wśród internautów zmusza do utrzymywania wysokiego poziomu. Wersja 10.1 beta, której opis instalacji znajduje się poniżej to wciąż jednak edycja testowa, zatem w przypadku jakichkolwiek problemów warto powrócić wcześniejszego wydania.

1) Na początek musimy się pozbyć zainstalowanej z repozytoriów wersji:
sudo apt-get --purge remove flashplugin-installer
2) Następnie pobieramy najnowszego Flasha ze strony producenta, bądź wykonując polecenie:
wget http://download.macromedia.com/pub/labs/flashplayer10/flashplayer10_1_p1_linux_111709.tar.gz
3) Następnie tworzymy katalog w którym umieścimy nowy plugin:
mkdir ~/.mozilla/plugins
4) Na koniec rozpakowujemy archiwum i przenosimy pliki wynikowe do odpowiedniego folderu:
tar -zxvf flashplayer10_1_p1_linux_111709.tar.gz && cd ~/install_flash_player_10_linux && mv libflashplayer.so ~/.mozilla/plugins

Usuwanie Flash Playera

Jeśli nowa wersja działa u Ciebie wolniej, bądź zwyczajnie odnotowałeś jakieś efekty uboczne w kilka chwil można przywrócić wersję Flasha zainstalowaną z repozytoriów.

Wystarczy usunąć wcześniej stworzony folder z pluginem i wgrać go ponownie z repozytoriów:
sudo apt-get install flashplugin-installer

U mnie nie dostrzegłem żadnych problemów z nową wersją dodatku, jednak niektórzy skarżą się na smużenie w filmikach na YouTube. Dajcie znać jak całość sprawuje się u was.

źródła: ubuntugeek.com, adobe.com

Tagi: ,

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety