poniedziałek, 2 listopada 2009

Instalacja GNOME Shell w Ubuntu 9.10 Karmic Koala

Autor: Adrian Nowak, 12:00, poniedziałek, 2 listopada 2009


GNOME Shell to projekt pulpitu, który w konsekwencji ma być pełnoprawną alternatywą dla paneli GNOME. W nowym Ubuntu jego instalacja jest prosta jak nigdy dotąd.

Wystarczy jedynie polecenie:
sudo apt-get install gnome-shell
Po wgraniu, środowisko można uruchomić wpisując w konsolę bądź w pole Alt+F2 polecenie:
gnome-shell --replace

GNOME Shell wciaż jest jeszcze we wczesnej fazie testowej, zatem nie ma mowy o sensownym teście stabilności. Nie da się natomiast ukryć, iż uczyniono bardzo duży postęp w stosunku do wydań sprzed kilku miesięcy i właściwie bardziej uporczywi mogą się już pokusić o używanie GNOME Shell na stałe.

Czemu porzucać panele? Otóż z prostej przyczyny większej ilości wolnego miejsca w obszarze roboczym. Szczerze mówiąc, nie wiem czy uwolnienie tych kilkunastu pikseli ze spodu ekranu jest czymś zbawiennym, jednak możliwości biblioteki Clutter aż zachęcają by z nich korzystać.

Mogę się pokusić o stwierdzenie, iż to właśnie nie to dodatkowe miejsce było w GNOME Shell najważniejsze, ale uczynienie pulpitu bardziej "naturalnym" w obsłudze.

Sterowanie pulpitem odbywa się tutaj bardzo płynnie - z małą ilością kliknięć i wieloma miłymi graficznymi przesunięciami okien. Przyszłość projektu jest od dawna określona i co najważniejsze, nie ma on na celu wyparcia obecnego pulpitu, ale stworzenie ciekawej alternatywy. Nie pozostaje zatem nic innego jak korzystać i w miarę możliwości wspierać rozwój GNOME Shell.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety