piątek, 27 listopada 2009

Instalacja Moovida Media Center i dwa ekrany

Autor: Adrian Nowak, 11:56, piątek, 27 listopada 2009


Stary komputer aż żal wyrzucać, szczególnie, że faktycznie nawet prawo zabrania nam tego robić. Całe szczęście, że ustawodawca o nas pomyślał, gdyż leciwy sprzęt można jeszcze w ciekawy sposób wykorzystać do stworzenia centrum multimedialnego.

Temat nie jest bynajmniej nowy, szczególnie, że nawet na tym blogu pisałem już o Moovida. Narzędzia się jednak aktualizują i teraz sposób instalacji centrum multimedialnego jest jeszcze prostszy.

Wystarczy dodać repozytorium:

sudo add-apt-repository ppa:moovida-packagers/ppa
Odświeżyć Listę oprogramowania i zainstalować pakiet:

sudo apt-get update && sudo apt-get install moovida
Moovida jest chyba najlżejszym pakietem do zamiany Linuksa w centrum rozrywki z jakim się spotkałem. Niestety całość okupiona jest także słabszym wyglądem, który na dużym monitorze powoduje niewielką pikselozę.

Tak się składa, że nadal mam na składziku monitor ASUS VW225NL, zatem przejrzałem jak to na nim wygląda (i zapewne na większości ekranów takich rozmiarów):

Niestety, Moovida radzi sobie w takim przypadku znacznie gorzej niż testowany przeze mnie wcześniej XBMC. Szczególnie przeszkadzają mi napisy, które nie dość, że są  słabo czytelne to jeszcze nawigacja między nimi jest rozwiązana nie najlepiej.

Jeśli jednak już jesteśmy przy nawigacji, to nie sposób nie wspomnieć o nietypowym przewijaniu, które dla osób nie znających programu może być prawdziwą zagadką. Jak się okazuje, twórcy zdecydowali się zastosować efekt podobny do tego obecnego w telefonach, polegający na przeciąganiu tła w prawo bądź lewo.

Sam zamysł jest całkiem dobry, jednak umieszczanie go akurat w aplikacji Media Center, która ma być przecież obsługiwana docelowo głównie pilotem, nie jest chyba najlepszym rozwiązaniem.

Plusem Moovidy jest jednak to, że można ją zainstalować także na Windowsie i Mac OS, jak też w niemal każde z dystrybucji Linuksa. Odpowiednie paczki znajdziesz na stronie twórców.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety