środa, 18 listopada 2009

Instalacja XBMC i współpraca z dodatkowym monitorem

Autor: Adrian Nowak, 09:00, środa, 18 listopada 2009


Mając akurat w swoich zbiorach duży monitor ASUS VW225NL zwyczajnie nie mogłem nie sprawdzić jak radzi on sobie z aplikacjami media center. Niestety dla nowego Ubuntu nie udostępniono jeszcze paczek większości popularnych narzędzi tego typu, zatem właściwie prawie z przymusu zająłem się XBMC o którym jeszcze na tym blogu nie pisałem.

Na początek przebrnijmy przez instalację. Szkoda, że program nie znajduje się w domyślnych repozytoriach większości dystrybucji, dlatego będziemy musieli je najpierw dodać.

deb http://ppa.launchpad.net/team-xbmc/karmic-ppa/ubuntu karmic main
deb-src http://ppa.launchpad.net/team-xbmc/karmic-ppa/ubuntu karmic main

Po czym możemy już wgrać program:
sudo apt-get update && sudo apt-get install xbmc

Pomimo dużej szerokości monitora, wiele filmów nadal nie wyświetla się na pełnym ekranie pozostawiając czarne pasy. Mimo wszystko jest to chyba najbardziej optymalne ułożenie jeśli chodzi o pracę ze standardowymi aplikacjami czy grami.

W XBMC świetnie rozwiązano (choć nie jest to wyjątek) przenikanie obrazu przez różne elementy menu i nawigacji. Po uruchomieniu filmu wcale nie musimy go całkowicie zamykać by śledzić akcję. Świetnie gdyby podobne efekty udało się także uzyskać wykorzystując wbudowany w komputer tuner telewizyjny, jednak tutaj nie wróżę zbyt wielu sukcesów.

Skoro już jesteśmy przy tematyce współpracy komputera media center z kilkoma monitorami, warto wspomnieć, iż możliwe jest wyświetlanie tylko na jednym z ekranów aplikacji (na fullscreen) a na drugim normalne korzystanie z narzędzi takich jak przeglądarka internetowa. Niestety jednocześnie nie można zapominać, iż konieczny jest to tego dobry sprzęt, gdyż nie każda karta graficzna poradzi sobie z takim wyzwaniem. Instrukcję takiej operacji (dla Ubuntu 9.04)  możecie znaleźć tutaj.

Samo XBMC działa u mnie jednak bardzo sprawnie, nawet przy wysokiej rozdzielczości na którą raczej nie jest przygotowana karta graficzna laptopa. Osoby, które planują stworzenie w domu centrum multimedialnego zdecydowanie wziąć pod uwagę tę aplikację a przy zakupie monitora sugerowałbym zdecydowanie większe ekrany z których łatwiej odczytać później napisy.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety