poniedziałek, 9 listopada 2009

Jak Google używa Linuksa?

Autor: Adrian Nowak, 09:00, poniedziałek, 9 listopada 2009


Google to prawdopodobnie największa firma na świecie opierająca swoją infrastrukturę o system Linux. Z jej usług korzysta praktycznie każdy, więc warto wiedzieć nieco więcej o tym na jakich zasadach współgra ona z Linuksem.

Oczywiście na szczegółowe informacje nie ma co liczyć. Na pytanie Linusa Torvaldsa, dlaczego Google nie udostępnia swoich modyfikacji, oraz czy może powodem tego są sekrety których nie chce ujawniać bądź późniejsze problemy we wdrażaniu kodu, Mike Waychison z Google odpowiedział tylko: "tak".

Niemniej jednak Mike zdradził wiele ciekawych danych statystycznych. Kluczową informacją jest jednak fakt, iż Google jest lata świetlne za tym co obecnie dzieje się w społeczności osób modyfikujących jądro. Obecnie jedynie 30 osób w Google zajmuje się ściśle kernelem, jednak jak nie trudno się domyślić, nowinki technicznie nie są tutaj priorytetem.

Co ciekawe, synchronizacja nowości z jądrem ma miejsce jedynie co 18 miesięcy, następnie projekt rozwija się już całkowicie niezależnie, można zatem powiedzieć, iż Google stworzyło już swoją własną wersję jądra, za co żartobliwie przeprosił społeczność Mike Waychison.

Od początku pracy z jądrem, Google wdrożyło do jądra już około milion linii własnego kodu, co nie było zadaniem łatwym. W powietrzu czekają jednak ciekawe pomysły na optymalizację tego procesu. Ciężko jest ocenić jak poprawki giganta z Mountain View mogłyby być użyteczne użytkownikom z całego świata, jednak szacuje się, iż około połowa z nich mogłaby zostać udostępniona.

W przyszłości Google stawia na lepszą obsługę sprzętu i jeszcze wydajniejsze wykorzystanie maszyn wieloprocesorowych. Szczegółowe informacje możecie znaleźć w na stronach LWN.net.
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety