środa, 25 listopada 2009

KDE 4 – inna tapeta na każdym pulpicie

Autor: Adrian Nowak, 17:06, środa, 25 listopada 2009


Możliwość ustawienia różnych tapet na kilku pulpitach była dostępna już w KDE3 (nie korzystałem z tego środowiska, wiem o tym od innych użytkowników). W „czwórce”, pozostawiono tę możliwość, jednak została ona przeniesiona do jednej z funkcji Cashew.

Autorem wpisu jest czytelnik Kira.

Ikona Cashew, umieszczona w prawym, górnym rogu ekranu, służy przede wszystkim do odblokowania elementów interfejsu. Na samym dole menu Cashew znajduje się funkcja – Pomniejsz ( Zoom Out ) i otwiera ona czwarty wymiar działania Plazmy.

Po wybraniu w wyżej opisanej opcji, otrzymujemy widok naszego pulpitu iewentualnie skonfigurowanego drugiego ekranu ( np. podłączonego TV ), oraz nowe menu.

Zainteresujmy się tylko dwoma z nich. Pierwszy – Konfiguracja: Plazma... , umożliwia nam utworzenie „ różnej aktywności na każdym pulpicie” dzięki czemu uzyskamy możliwość ustawienia różnych tapet i różnych widżetów Plazmy na każdym pulpicie.

Teraz wystarczy tylko kliknąć na ikonę lupy przy screenie naszego starego pulpitu i powrócić do niego. Reszta pulpitów na naszej kostce będzie pozbawiona widżetów i posiadać tapetę Air, od tej pory możemy konfigurować nasze pulpity oddzielnie.

Druga z opcji: Dodaj działanie, umożliwia nam dodanie kilku oddzielnych przestrzeni, na których będziemy mogli ustawić inne wersje ustawień naszego pulpitu i swobodnie się między nimi przełączać za pomocą opcji – Pomniejszenie.

Uwaga 1: Powyższe zmiany wymagają do działania włączonych efektów Kwin. Z tego co wiem Compiz nie za dobrze radzi sobie z tymi zmianami.

Uwaga 2: Powyższe zmiany mogą doprowadzić do błędów w wyświetlaniu efektów Plazmy np.: zakłócić działanie niektórych widżetów, lub spowodować zniknięcie Cashew, po restarcie X-ów wszystko powinno wrócić do normy, jednak zalecałbym ostrożne posługiwanie się wyżej wymienionymi narzędziami, tym bardziej, że nie wyglądają jeszcze na w pełni dopracowane.
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety