wtorek, 24 listopada 2009

KompoZer skomponuje Twoją stronę internetową w GNOME

Autor: Adrian Nowak, 16:48, wtorek, 24 listopada 2009


Pomimo że obecnie chyba najlepszym sposobem dla osoby niezbyt orientującej się w tworzeniu stron jest zbudowanie takowej na jednej z gotowych platform CMS, to czasem zwyczajnie szybciej możemy uporać się z tym poprzez wklepanie kilku linijek kodu.

Nie chodzi oczywiście o kody witryn ale na przykład prostych wizytówek czy innych niewielkich stron statycznych. Tym czego oczekują początkujący webmasterzy jest przede wszystkim edytor WYSIWYG pozwalający na budowanie witryny bez zaglądania w kod. Kompozer jako jedno z niewielu narzędzi taką funkcją udostępnia.

W ten sposób nie zajedziemy jednak szczególnie daleko i podstawy HTML warto sobie mimo wszystko przyswoić. Gdy już się z nimi zapoznamy, wykorzystując jeden z licznych kreatorów KompoZera łatwo dodamy na przykład skomplikowaną tabelę czy formularz.

Wygodnie rozwiązano także umieszczanie gotowych stron w internecie. Dzięki wbudowanemu klientowi FTP nie trzeba już będzie męczyć się z instalacją zewnętrznych narzędzi a zmiany będą automatycznie wysyłane na serwer.

KompoZera wgrasz w Ubuntu poleceniem:
sudo apt-get install kompozer

Kiedyś pisałem także o Aptana Studio, które co prawda jest przeznaczone dla bardziej zaawansowanych użytkowników, jednak ze względu na bardzo wiele udogodnień i kreatorów również jest pozycją godną polecenia początkującym.

Tagi:

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety