wtorek, 24 listopada 2009

Kopete - multikomunikator dla KDE

Autor: Adrian Nowak, 08:51, wtorek, 24 listopada 2009


Kopete jest głównym komunikatorem udostępnianym przez środowisko KDE4. Obsługuje protokoły: AIM, Bonjour, Gadu-Gadu, GrupWise, ICQ, Jabber, WLM, Meanwhile, QQ, Skype, SMS, WinPopup, Yahoo.

Autorem wpisu jest czytelnik Kira.

Stosunek polskich użytkowników Kubuntu do Kopete jest podobny do tego jakim darzy się Empathy w środowisku GNOME. Z jednej strony bardzo dobry multikomunikator, z drugiej brak wsparcia dla protokołu Gadu-Gadu przekreślał ich losy na polskich pulpitach. Większość osób korzystających tylko z GG wybierało alternatywę w postaci Kadu, które ma więcej rozbudowanych funkcji dla tego protokołu.

W Kopete obsługa GG była już od dawna jednak jej sposób działania daleki był od doskonałości. Zrywanie połączeń, dodawanie „martwych kontaktów” do listy, brak możliwości importu kontaktów to podstawowe braki jakie towarzyszyły Kopete. Jednak od kilku wydań większość z tych problemów została wyeliminowana co uczyniło z tego komunikatora naprawdę solidne narzędzie.

Na uwagę zasługuje zintegrowanie Kopete z programem Kontakt, co skutkuje dzieleniem wpisów pomiędzy różnymi programami i tak dodając do wizytówki adres mailowy otrzymujemy możliwość wysyłania maili z Kopete. Jak na porządny multikomunikator przystało Kopete udostępnia tworzenie multikontaktów, dzięki czemu możemy połączyć kilka protokołów w jednym kontakcie. W tym temacie chciałbym podzielić się wrażeniami z obsługi dwóch z nich: Gadu-Gadu i Skype, które są najczęściej wybieranymi przez Polaków.

Gadu-Gadu

Zakładanie konta GG w Kopete jest stosunkowo proste. Wybieramy: Ustawienia – Konfiguruj... - Konta – Dodaj konto... . Po wybraniu właściwego protokołu, podajemy tylko nasz nr GG i hasło i powinniśmy zostać połączeni. Problemem do tej pory był import kontaktów, na szczęście autorzy komunikatora dodali funkcję importu/ eksportu plików z kontaktami (fot. 1), który działa prawidłowo.

Istnieje jeszcze możliwość eksportu kontaktów na serwer ale niestety z powodu braku funkcji importu narzędzie to nie znajduje zastosowania, tym bardziej, że pomimo wyeksportowania moich pozycji nie potrafiłem ich później odzyskać w WebGadu, także nie polecam używania tej funkcji. Protokół Gadu-Gadu jest obsługiwany przez Kopete nadzwyczaj stabilnie. Oczywiście nie znajdziemy tu takich funkcji jak przesyłanie plików, czy rozmowy telefoniczne, ale chat działa bezproblemowo.

Skype

W tym przypadku niestety nie możemy mówić o samodzielnym protokole, ponieważ program Skype musi być zainstalowany i uruchomiony razem z Kopete, które korzysta z tej samej listy kontaktów i podczas połączenia z rozmówcą uruchamia potrzebny moduł Skype.

Aktywacja nowego konta jest o tyle prosta, że po skonfigurowaniu Skype, Kopete automatycznie pobiera ustawienia do swojej listy kontaktów. Protokół ten posiada także funkcję przesyłania plików i wysyłania krótkich wiadomości wraz z prowadzeniem chatu.


Wygląd

Dodatkową zaletą Kopete jest jego niesamowity wygląd. Program posiada możliwość bezproblemowej zmiany koloru dowolnego elementu. Ponadto dostępne są dodatkowe motywy, które bardzo uatrakcyjniają okno rozmowy (fot. 2). Na uwagę zasługuje także integracja z motywami Plazmy, dzięki czemu możemy ustawić wyświetlanie powiadomień KNotify zgodnych z aktualnym stylem.

Mam nadzieję, że przedstawione wady i zalety tego multikomunikatora będą pomocne i zachęcą do jego wypróbowania. Osoby korzystające tylko z sieci GG na pewno wybiorą i tak Kadu, gdyż jest on bardziej wydajny dla tego protokołu.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety