środa, 11 listopada 2009

Mandriva 2010.0 chwilowo popularniejsza od Ubuntu 9.10

Autor: Adrian Nowak, 12:26, środa, 11 listopada 2009


Kilka dni temu wydano długo testowaną Mandrivę 2010.0. Jak się okazuje, to wydanie było olbrzymim sukcesem.

Sam muszę przyznać, że z Mandrivą wiążą mnie mieszane uczucia. Z jednej strony jest to dystrybucja stabilna i mająca perspektywy, z drugiej natomiast trochę razi mnie w niej próba wdrożenia do Linuksa komercji "na siłę" wprowadzając właściwie niewiele ciekawych usprawnień od siebie. Metodologia Canonical w Ubuntu znacznie bardziej mi się podoba i patrząc na popularność obu dystrybucji chyba nie tylko mi.

W rankingu witryny DistroWatch monitorującej popularność setek różnych Linuksów, Mandrivie udało się przebić ponad Ubuntu, które utrzymywało pozycję lidera już od bardzo długiego czasu. Wszystko oczywiście jedynie w przedziale ostatnich siedmiu dni, gdyż biorąc pod uwagę dłuższy okres, Mandriva plasuje się na znacznie dalszym miejscu.

Tak czy inaczej, nawet chwilowa popularność tego rzędu pokazuje, że zespół deweloperów Mandrivy 2010.0 przygotował tym razem bardzo dobry produkt na który czekało wielu użytkowników.

Mandriva 2010.0 startuje znacznie szybciej od swojego poprzednika, wyposażona jest też w jądro Linux 2.6.31, GNOME 2.28.0 bądź KDE 4.3.2. Tym razem podobnie jak w konkurencyjnych dystrybucjach dużą wagę postawiono na poprawę wyglądu (np. dodając nowe tapety i zmieniając ekran bootowania). Domyślnie wprowadzono także aplikację Elisa Media Center i nowego Virtualboksa 3.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety