piątek, 6 listopada 2009

Microsoft Linux? Pomysł na zniszczenie Pingwinka od środka

Autor: Adrian Nowak, 12:00, piątek, 6 listopada 2009


Nie dasz nam rady? Przyłącz się! - tak wydaje się brzmieć nowe hasło Microsoftu. Pomimo, że nie ma jeszcze żadnych konkretów to prezentowane koncepcje są coraz odważniejsze.

Ciekawy pomysł stworzenia przez Microsoft własnej dystrybucji Linuksa poddał ostatnio Keith Curtis, autor książki Software Wars i osoba związana blisko zarówno ze światem Open Source jak i gigantem z Mountain View. Podobno wysłał nawet w związku z tym maila do obecnego szefa MS Steve Ballmera, jednak ten "nie był zainteresowany".

Całość była wypowiadana w żartobliwej atmosferze, jednak abstrahując od wywiadu trzeba przyznać, iż stworzenie przez Microsoft własnej dystrybucji mogłoby bardzo poważnie zatrząść światem Open Source i Linuksa.

Curtis zauważa dodatkowo, że projekt Ubuntu wystartował z "jedynie" około dziesięcioma milionami dolarów, co dla Microsoftu byłoby właściwie kroplą spośród dostępnego budżetu. Gdyby środki te wystarczyły do pokonania jednego z kluczowych rywali, byłaby to zdecydowanie trafiona inwestycja.

Nagranie i transkrypcję rozmowy można znaleźć tutaj, jednak mnie zastanawia zupełnie inna kwestia. O ile nie trudno mi uwierzyć, że Redmond jest w stanie dość szybko wyprodukować własną dystrybucję Linuksa to bardzo ciekawi mnie jak wtedy wyglądałaby reakcja "starej" społeczności Open Source.

Pomijam już fakt ewentualnej ceny czy dostępności kodu źródłowego. Znacznie bardziej interesujące jest, czy nadal byliby chętni do charytatywnego rozwijania systemu. Osobiście nie wydaje mi się by było to już zadanie tak proste a jak wiadomo bez wsparcia społeczności Microsoft wróciłby właściwie do punktu wyjścia.

Wizja stworzenia "Microsoft Linux" jest pomijając wszystkie teoretyczne problemy bardzo ciekawa i na chwilę obecną ciężko jest stwierdzić czy właściwie bardziej pomogłaby czy zaszkodziła samemu Linuksowi. Z pewnością nie byłoby to jednak dobre ze względu na olbrzymi monopol, który praktycznie w każdym przypadku bardzo hamuje rozwój konkurencji.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety