środa, 11 listopada 2009

Nokia N900 z Linuksem Maemo 5 już niedługo w Polsce

Autor: Adrian Nowak, 11:19, środa, 11 listopada 2009


Linux to już nie tylko komputery, ale od czasu gdy Google na poważnie rozwija swojego Androida, także telefony komórkowe. Pierwszą poważną ofertą Nokii w tej kategorii jest tablet internetowy N900 z Linuksem Maemo 5.

Na początek warto wspomnieć, iż Nokia jest jedną z najaktywniejszych firm wspierających rozwój Linuksa. Od 2008 roku jest członkiem Linux Foundation a na początku tego stała się większościowym właścicielem Trolltecha, twórców frameworka Qt i zaczęła go czynnie wspierać. Efektem tego jest pokazany na tegorocznym Maemo Summit Conference in Amsterdam, działający na Nokii N900, system Maemo 5 (Fremantle), pracujący pod kontrolą Qt 4.6.

Dzięki temu stało się możliwe zaimplementowanie efektów Plazmy w tych tabletach internetowych. Projekt jest jeszcze w fazie rozwoju i nie działa jeszcze stabilnie, ale Nokia zapowiada rezygnację z bibliotek GTK dla Maemo i przejście w całości na Qt już w wersji Maemo "Harmattan" 6.

Plasma w Linux Maemo 5:

Prezentację funkcji tego smartfona znajdziesz w poprzednim wpisie na temat Nokii N900. Nie ukrywam, że bardzo podoba mi się postawa Nokii, która nawet w swoich spotach reklamowych otwarcie wspomina o wolnym oprogramowaniu w jakie wyposażony jest tablet.

Wczoraj również Samsung ogłosił plan stworzenia otwartego systemu operacyjnego dla swoich telefonów o nazwie Bada, jednak póki co nie wspomniał ani słowem o Linuksie. Wydaje mi się, że ten fragment rynku opanowały już Google i Nokia, wykorzystując z niego to co najlepsze.

Jak wspomina Piotr Bubak, dyrektor marketingu Nokia Poland, Nokia N900 będzie dostępna w sprzedaży w Polsce już 23 listopada tego roku. Cena jest jednak adekwatna do ogromnych możliwości i ma wynosić początkowo 2499 zł. Nie jest to mało, jednak szczerze zastanowiłbym się mając teraz wydać podobną sumę na przykład na iPhone.

źródła:
1.http://www.heise-online.pl/newsticker/news/item/Pierwsza-wersja-KDE-dla-
Maemo-5-843402.html

2.http://dot.kde.org/2009/10/12/free-n900
3.http://www.heise-online.pl/newsticker/news/item/Nokia-kupila-firme-
Trolltech-761533.html

4.http://video.golem.de/handy/2491/plasma-laeuft-auf-n900-video.html
5. Fragment wpisu przygotował czytelnik Kira.

Tagi: , ,

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety