wtorek, 3 listopada 2009

Projekt Timelord: Kubuntu odżyje?

Autor: Adrian Nowak, 14:41, wtorek, 3 listopada 2009


W Ubuntu domyślnym pulpitem jest GNOME i z tego właśnie powodu ma ono najwyższy priorytet, co z kolei nie do końca podoba się użytkownikom innych środowisk z KDE (Kubuntu) na czele.

Projekt Timelord

Ma to w przyszłości zmienić projekt Timelord, którego odnogi obejmują kompleksowy rozwój dystrybucji, od tłumaczeń poprzez poprawę jakości aplikacji na marketingu kończąc. To właśnie lokalizacje mają być w tym przypadku priorytetem, który sprawi, iż środowisko będzie jednakowo użyteczne dla ludzi z całego świata.

Błędy tylko na Launchpadzie

Kolejnym problemem jaki ma rozwiązać Timelord są błędy zgłaszane przez użytkowników przez które obecnie ciężko jest się przebić z racji tego, że nie wiadomo czy dotyczą one Kubuntu czy konkretnie środowiska KDE. W związku z tym zdecydowano, iż błędy będą od tej pory śledzone wyłącznie na Launchpadzie.

Lepsza jakość paczek

Przyznam, że z Kubuntu nie mam zbyt często do czynienia, jednak użytkownicy, którzy obcują z nim na co dzień zaznaczają, iż wiele paczek z programami dla KDE jest w opłakanej jakości. Rozwiązaniem tego problemu ma być większa ilość osób testujących oprogramowanie zanim zostanie ono włączone do domyślnego środowiska.

Lepsza integracja KDE i Kubuntu

To punkt, który chyba najbardziej doskwierał użytkownikom Kubuntu. Nowa wersja systemu (choć ostateczne nowości mają być wprowadzone dopiero w wydaniu z numerem 10.10) ma zawierać lepiej dopasowane aplikacje, w miarę możliwości zamienione na ich użyteczniejsze odpowiedniki. Każda aplikacja, która natomiast pozostanie w środowisku będzie musiała spełniać wymogi jakościowe wyznaczone przez społeczność.

Kubuntu odżyje?

No właśnie, na tytułowe pytanie pomimo bardzo szczegółowego planu nadal nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Obecnie Kubuntu i Ubuntu są dla typowego użytkownika niezainteresowanego systemem zupełnie czymś innym, szczególnie, że łączy je jedynie wnętrze natomiast cała oprawa jest wręcz kontrastowa - ciepłe kolory motywu Human do zimnej powłoki KDE.

Osobiście życzyłbym sobie aby KDE rzeczywiście stało się jeszcze użyteczniejsze, szczególnie, że jego deweloperzy udowodnili przy przechodzeniu z linii 3.5.x na 4.x, że są zdolni do ciężkiej pracy.

Więcej szczegółów znajdziecie na stronie projektu oraz oficjalnym biuletynie.

źródło: omgubuntu.co.uk, kubuntu.org

Tagi: ,

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety