środa, 25 listopada 2009

Prosta instalacja GIMP 2.7.1 z trybem Single-window

Autor: Adrian Nowak, 12:01, środa, 25 listopada 2009


Nowy GIMP 2.7.1 to nie tylko możliwość uruchomienia trybu pracy w jednym oknie (co dla osób przyzwyczajonych do wcześniejszego układu wcale nie jest takie wygodne), ale także masa ciekawych udogodnień związanych głównie z pędzlami i silnikiem rysującym.

Co prawda nie jest to jeszcze wersja stabilna, jednak nie przypominam sobie żeby GIMP kiedykolwiek odmówił mi posłuszeństwa a z nowej wersji 2.7.x korzystam już od dość dawna. Na początku trochę irytuje zmieniony sposób zapisywania plików - funkcja "Zapisz jako" wysyła grafikę jedynie do natywnego dla GIMP-a formatu Xcf, natomiast wszelkie inne można uzyskać jedynie przez menu "Eksport". Czyżby było to kolejne wzorowanie się na popularnych aplikacjach?

Trochę niedopracowane jest także przyciąganie do krawędzi przemieszczanych warstw. O ile często jest to przydatne to na przykład, gdy chcemy pozostawić mały margines trzeba stosować bardzo duże przybliżenie aby zniwelować działanie przyciągania.

Ochotnicy mogą sobie skompilować GIMP-a ze źródeł, jednak zdecydowanie polecam znacznie prostsze dodanie repozytorium:

deb http://ppa.launchpad.net/matthaeus123/mrw-gimp-svn/ubuntu karmic main
Następnie dodajemy do systemu klucz:

sudo apt-key adv --recv-keys --keyserver keyserver.ubuntu.com 405A15CB
I odświeżamy listę oprogramowania w repozytorium:

sudo apt-get update
Teraz wystarczy już tylko pobrać aktualizacje, po czym GIMP powinien się uruchomić. Jeśli jednak tak nie jest, musisz jeszcze tylko doinstalować po uruchomieniu Synaptica biblioteki: babl-0.1.0 (instalacja bez problemowo) i gegl-0.1.0 (konieczność dodania 3 bibliotek libstiro, libopenraw, liblau).Za informacje dziękuję czytelnikowi calmag.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety