czwartek, 19 listopada 2009

Samsung będzie sponsorował rozwój Enlightenment

Autor: Adrian Nowak, 09:00, czwartek, 19 listopada 2009


Od czasu gdy Nokia zaczęła budowę własnej dystrybucji Linuksa Maemo opartego o Debiana, konkurencyjne firmy również zorientowały się, iż jest to krok niemalże konieczny. Niedawno Samsung ogłosił plany stworzenia własnego systemu dla telefonów, jednak nie ujawniał jeszcze wtedy zbyt wielu szczegółów. Dziś wiemy o wiele więcej.

Nowy produkt Samsunga będzie się nazywał bada (od koreańskiego słowa "ocean") i już od początku był reklamowany jako "otwarty system". Samo to jednak niewiele mówiło dopóki nie ujawniono, że firma wesprze rozwój lekkiego środowiska graficznego Enlightenment.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż głównymi zaletami jakich teoretycznie użytkownicy mają nie znaleźć u konkurencji będzie sklep z aplikacjami (było: Apple Store, Android Market), blog programistów, pomoc techniczna i liczne konferencje. Szczerze mówiąc, w porównaniu do ruchów jakie wykonała Nokia, wkładając duże pieniądze w biblioteki Qt (KDE) i stanowisko w Linux Foundation, propozycje Samsunga nie wydają się rewelacyjne.

Tak czy inaczej nie można nie docenić wsparcia koncernu znajdującego się w top 5 największych światowych producentów elektroniki. Sami deweloperzy Enlightenment nie zdradzają jednak nawet nazwy Samsung w krótkiej notce na swoim blogu (nie chcą zapeszyć?), jednak jest to niemal oczywiste.

Oczywiście ostatecznym celem współpracy Enlightenment z Samsungiem jest wprowadzenie tego środowiska do ich telefonów komórkowych a może także do innych urządzeń przenośnych. Na tym, bardzo wczesnym jeszcze etapie, nie można jednak przewidzieć w jakich dokładnie modelach telefonów znajdzie się nowe środowisko znane niektórym użytkownikom Linuksa.

Na koniec filmiki prezentujące możliwości bibliotek Enlightenment:

źródła: phoronix.com; bada.com

Tagi: , ,

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety