środa, 18 listopada 2009

Ubuntu One Music Store - wygodne kupowanie muzyki w Linuksie

Autor: Adrian Nowak, 18:12, środa, 18 listopada 2009


Chłopaki z Canonical mają coraz ciekawsze pomysły na urozmaicenie swojej dystrybucji i jednocześnie uczynienie jej maszynką do robienia pieniędzy.

Jednym z nich jest Ubuntu One Music Store, który to projekt ma umożliwić proste i co najważniejsze wygodne kupowanie muzyki w Linuksie. Całość jest jeszcze w formie pomysłu i dopiero za kilka dni rozpoczną się dyskusje na ten temat, jednak już teraz zaprezentowano kilka projektów zaimplementowania sklepów:

Nie jest to oczywiście zbyt duża nowość, gdyż popularne aplikacje już teraz oferują dostęp do dużych zbiorów muzycznych takich jak Magnetune czy Jamendo. Cała rewolucja ma polegać jednak na prostocie, gdyż nawet patrząc po moich znajomych, rzadko kto korzysta z takich kanałów dystrybucji muzyki.

Z wytycznych zaprezentowanych obecnie na stronie Wiki Ubuntu wynika, iż implementacja ma objąć głównie Rhythmboksa (silnik WebKitGtk+) bądź Banshee (silnik Mono WebBrowser). Duży nacisk ma być położony na łatwość płacenia za nowe utwory i integrację całości z kontem Ubuntu One aby wyeliminować konieczność ciągłego logowania się w wielu usługach.

Poza tym wiadomo jeszcze, że składowiskiem muzyki ma być nowy folder ~/Music, który będzie ustawiony domyślnym katalogiem muzyki dla wszystkich instalowanych aplikacji.

Cały pomysł bardzo mi się podoba, głównie ze względu na bardzo szeroki zakres działań jakie wyznacza sobie producent Ubuntu. W obliczu wszechobecnego piractwa ciężko jednak stwierdzić czy całość przyniesie oczekiwane rezultaty. Skoro jednak Apple odniosło ogromny sukces ze swoim iTunes Music Store, może i Canonical uda się na tym zarobić - oczywiście będzie to wymagało wiele kreatywności, bo standardowe sklepy już dawno się przejadły.

źródło: wiki.ubuntu.com
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety