sobota, 14 listopada 2009

Usuwanie obramowania okna po maksymalizacji

Autor: Adrian Nowak, 12:00, sobota, 14 listopada 2009


Przy pracy ze zmaksymalizowanymi cały czas oknami aplikacji (na przykład przeglądarki internetowej), obramowanie okna to element, który tylko niepotrzebnie zabiera roboczą część programu. Można się go na szczęście szybko pozbyć.

Na początek chciałbym zaznaczyć, iż nie we wszystkich przypadkach taka zmiana wpłynie na wygodniejsze używanie systemu. Ba, mogę nawet z dużym prawdopodobieństwem przypuszczać, iż może być odwrotnie. Nie będziemy wprowadzali żadnych nieodwracalnych zmian w systemie, zatem zwyczajnie każdy niech wybierze tryb najlepszy dla siebie.

Do usuwania obramowania okien aplikacji użyć można narzędzia Maximus. Wgrasz go w Ubuntu poleceniem:
sudo apt-get install maximus
Inne sposoby wykorzystujące Compiz Fusion działały u mnie znacznie gorzej a do tego ich ustawienie wymaga większego wysiłku. W tym przypadku wystarczy natomiast jedynie uruchomić Maximusa wpisując w konsoli "maximus".

Teraz nawet po zamknięciu okna konsoli nasze zmaksymalizowane aplikacje pozostaną bez obramowania. Od razu pojawia się tu jednak poważny problem braku trzech kluczowych dla zarządzania oknami przycisków zamykania, minimalizacji i maksymalizacji.

Jak widać, zamiast używać obramowania okna, można tego teraz dokonywać klikając prawym przyciskiem myszy na panelu ze zminimalizowanymi aplikacjami. Jeśli korzystając z systemu operujesz wiele na oknach, nie jest to z pewnością zbyt wygodne i wtedy polecam zachować domyślne obramowania.

źródło: aldeby.org
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety