czwartek, 12 listopada 2009

Wygodna praca na kilku monitorach w Linuksie

Autor: Adrian Nowak, 09:00, czwartek, 12 listopada 2009


Monitory są obecnie tak tanie, że właściwie każdy przy odrobinie chęci może sobie pozwolić na posiadanie dwóch podłączonych do jednego komputera.

Jak pewnie pamiętacie ostatnio testuję takie rozwiązanie z monitorem ASUS VW225NL podłączonym do laptopa. Przyznam, ze na początku ciężko było mi się przestawić, a dodatkowo pewną barierę stanowił system, który mimo wszystko znacznie lepiej radzi sobie z jednym ekranem. Przez te dwa tygodnie znalazłem jednak kilka ciekawych udogodnień którymi się podzielę.

Pomimo, że pulpit stanowi swojego rodzaju jedność (np. gry rozciągają się na dwa monitory) to bez problemu można na przykład korzystać z aplikacji uruchomionych w pełnym oknie tylko na jednym z nich. To samo tyczy się także narzędzi do odtwarzania wideo. Na przykład Totem potrafi bez problemu wyświetlić film tylko na jednym monitorze:

Nieco kłopotu sprawiło mi także to, że jeśli nie korzystamy z klonowania ekranów, wtedy jedynie w jednym z pulpitów wyświetlane będą panele GNOME. Średnio podoba mi się takie rozwiązanie i przez pewien czas nad tym głęboko ubolewałem. Później wpadłem jednak na pomysł wgrania sobie doku np. Docky, AWN czy Cairo Dock. Efekt takiego działania jest widoczny na obrazku z początku wpisu a dodatkowo wygląda naprawdę bardzo przyjemnie.

Obecnie największą niedogodnością jest dla mnie "różnica poziomów" między wyświetlaczem laptopa a monitorem ASUS. Skłaniam się więc na razie do pracy albo na jednym albo na drugim, płynnie się między nimi przełączając. Jeśli jednak dopiero planujesz zakup drugiego monitora, polecam sobie najpierw zmierzyć wysokość by ich współpraca była jak najbardziej harmoniczna.

Tagi: ,

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety