czwartek, 5 listopada 2009

Wyświetlanie obrazu na dwóch monitorach

Autor: Adrian Nowak, 09:00, czwartek, 5 listopada 2009


Zabaw z monitorem ciąg dalszy. W komentarzach do ostatniego wpisu zadaliście wiele ciekawych pytań i obiecuję, że na wszystkie odpowiem w kolejnych wpisach, natomiast dziś zajmijmy się całkowitymi podstawami.

Przyznam, iż do tej pory nie podłączałem pod komputer z zainstalowanym Linuksem drugiego monitora bo właściwie nie było do tego okazji ani potrzeby. Robiłem natomiast wielokrotnie takie rzeczy w Windowsie szykując komputer do prezentacji na przykład przy ustawianiu projektora.

Wspominam o tym dla tego, że pod Windowsem nierzadko były z tym problemy, które jednak zwykle po restarcie komputera znikały.

Po zobaczeniu loga Windows Vista na monitorze ASUS szykowałem się już na małą batalię, jednak na szczęście było zupełnie inaczej niż oczekiwałem. Na co dzień używam laptopa z matrycą o wielkości 15,4 cala, zatem to do tego komputera podłączyłem monitor złączem D-Sub.

Bez konieczności restartowania systemu Linux wykrył drugi ekran, jednak sam nie podejmował w związku z tym żadnych kroków. Dopiero po wejściu w menu "System->Preferencje=>Ekran" można było włączyć drugi ekran.

Tutaj od razu polecam wszystkim, którzy często zmieniają parametry obrazu zaznaczenie funkcji "Wyświetlanie ekranów na panelu", co sprawi, że w pasku GNOME pojawi się ikonka, która uwolni nas od ciągłego przeszukiwania menu w celu odnalezienia Menedżera preferencji wyświetlania.

Obsługa samej konfiguracji ekranu jest banalna i sprowadza się do zaznaczenia danego ekranu a następnie edycji jego ustawień. Warto także wiedzieć, iż możemy dowolnie ustawiać położenie dwóch ekranów. U mnie wyglądało to na przykład tak:

Ustawiłem tak z racji tego, że ekran laptopa bez podstawki jest niższy, zatem by zachować pozorną płynność przy przeciąganiu był to jedyny sposób. Ostateczny efekt jest dość ciekawy i by lepiej to zobrazować skręciłem krótki filmik:


Tagi: ,

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety