czwartek, 24 grudnia 2009

Łączenie z internetem za pośrednictwem telefonu

Autor: Adrian Nowak, 15:51, czwartek, 24 grudnia 2009


Połączenia zwane Dial-up nie są zbyt popularne ze względu na niewielką prędkość i zwykle bardzo wysoką cenę korzystania z sieci, jednak często są one jedynym sposobem na uzyskanie dostępu do internetu.

Większość nowych telefonów posiada wbudowane modemy Dial-up które pozwolą nam połączyć się z internetem również na komputerze. Zanim jednak to zrobimy należy w jakiś sposób połączyć telefon z komputerem.

Oczywiście możemy użyć kabla, jednak znacznie wygodniejszym sposobem będzie wykorzystanie do tego Bluetooth, który także jest obecnie standardem. Skoro już Bluetooth to warto się od razu zaopatrzyć w narzędzie Blueman, które obecnie jest zdecydowanie najlepszym menedżerem tego interfejsu dla GTK.

Bluemana możemy prosto zainstalować dodając do systemu repozytorium:

sudo add-apt-repository ppa:blueman/ppa
A następnie odświeżając ich listę i wgrywając sam program:

sudo apt-get update && sudo apt-get install blueman
Po tym konieczne jest ponowne uruchomienie komputera aby interfejs Bluemana zastąpił domyślny w Ubuntu aplet.

Dalsza część to już czysta przyjemność. Wystarczy ustawić nowe urządzenie w programie (po uprzednim włączeniu Bluetooth w telefonie) po czym podobnie jak na obrazku wyżej wybrać z menu "Punkt dostępu do sieci" bądź "Dial-up networking".

Efektem takiego działania będzie automatyczne połączenie się Network Managera z siecią dostępną w telefonie. Należy pamiętać, że za tego rodzaju połączenie operatorzy każą sobie słono płacić, zatem warto go używać jedynie w awaryjnych wypadkach.

Polecam też wpisy dotyczące sterowania komputerem z poziomu telefonu i przeglądania pamięci telefonu z użyciem bluetooth.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety