wtorek, 8 grudnia 2009

Advanced Task Killer - oczyść pamięć Androida

Autor: Adrian Nowak, 11:00, wtorek, 8 grudnia 2009


Uruchamiając aplikacje w Symbianie możemy jasno wybrać, czy dany program ma działać w tle czy chcemy go zamknąć, wybierając funkcję z menu. W Androidzie niestety postawiono w tym przypadku na prostotę.

Z racji właśnie tej optymalizacji pod kątem prostoty, narzędzia w menu kontekstowym udostępniają zwykle maksymalnie kilka opcji i właściwie nigdy nie pozwalają na bezpośrednie zamknięcie aplikacji. Z domyślnie zainstalowanych aplikacji wyjątek stanowi tutaj chat Google Talk, który po wybraniu z menu funkcji wylogowania zamyka całe narzędzie.

Jak to zatem wygląda w Linuksie Android? Zwyczajnie programy nie są zamykane i zajmują pamięć operacyjną telefonu. Telefonu HTC Magic dystrybuowany w Polsce przez Orange jest wyposażony w 288 MB RAM, co jest znacznie większą ilością niż te same modele za oceanem posiadające jedynie 192 MB.

Szczerze mówiąc, nawet po uruchomieniu bardzo wielu aplikacji spowolnienie telefonu jest praktycznie niewidoczne. U mnie po uruchomieniu trzynastu aplikacji, czyli praktycznie wszystkich najpopularniejszych, nadal pozostało około 100 MB wolnej pamięci. Jak widać, twórcy zapewnili sobie tutaj duże pole manewru.

Mimo wszystko, jeśli nie wyłączasz telefonu przez dłuższy czas, gromadzi się coraz więcej narzędzi w tle, a później przy uruchomieniu bardziej zasobożernej gry może nagle zabraknąć zasobów, co daje efekt podobny jak na komputerze - przycinanie się.

Advanced Task Killer

Aplikacją umożliwiającą proste zabijanie procesów działających w tle dla Androida jest Advanced Task Killer, który możesz bez problemu odnaleźć w Android Market.

Wystarczy ją uruchomić, by uzyskać listę działających w tle programów. Nie znajdziesz tam co prawda charakterystycznych dla Linuksa demonów, jednak w kilka chwil uwolnisz wiele megabajtów.

Na górnej belce Advanced Task Killer powinna się wyświetlać ilość dostępnej w telefonie pamięci operacyjnej. Jeśli telefon działa szybko, zalecam mimo wszystko nie zamykać często używanych aplikacji, gdyż wtedy ich uruchamianie, a raczej przywracanie będzie o wiele szybsze.

Tagi: ,

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety