wtorek, 1 grudnia 2009

Android Market w polskich warunkach

Autor: Adrian Nowak, 16:56, wtorek, 1 grudnia 2009


Podstawowym parametrem pod kątem którego powinno się oceniać każdy system jest dostępność oprogramowania pod daną platformę. Źródłem aplikacji w przypadku Androida jest usługa Android Market, którą weźmiemy pod lupę w tym wpisie.

Android Market po raz pierwszy został uruchomiony nieco ponad rok temu, 28 sierpnia 2008. Szacuje się, że obecnie znajduje się w nim około 15 tysięcy aplikacji z czego około 65% jest dostępnych za darmo. Myślę zatem, że można uznać Android Market za swego rodzaju odpowiednik repozytorium z ciekawymi aplikacjami podzielonego dodatkowo na kategorie.

Wszystkie programy podzielono w pierwszym rzędzie na Aplikacje i Gry. Wewnątrz nich standardowo występują popularne kategorie, podobnie jak w Linuksowym menu start. Domyślnie narzędzia wyświetlane są od najpopularniejszych, zatem właściwie nigdy nie zdarzyło mi się trafić na płatną aplikację. Niestety nawet jeśli byśmy takową znaleźli, bez modyfikacji systemu nie możemy dokonać zakupu w naszym kraju.

Oczywiście bardzo dobrze działa także wyszukiwarka, zatem jeśli tylko znamy nazwę programu możemy do niego szybko dotrzeć. Wystarczy później już tylko kliknąć na przycisk "Zainstaluj" a dane narzędzie pobierze się i zainstaluje automatycznie.

Jakość aplikacji nie zawsze jest najwyższa, jednak ich ilość wystarczająco to rekompensuje. Większość gier do sterowania wykorzystuje ekran dotykowy co według mnie niestety nie dorasta do pięt prawdziwej klawiaturze z użyciem której nie trzeba zasłaniać wyświetlacza. Ekran w HTC Magic reaguje mimo wszystko niemal natychmiastowo, jednak lepiej sprawdza się w pracy z aplikacjami.

Dużo gier wykorzystuje także akcelerometr, czyli wbudowane urządzenie informujące telefon o aktualnym wychyleniu względem ziemi. Dzięki temu możemy sterować postaciami czy obiektami jedynie obracając nieco telefon, co przez prostotę rozwiązania wprost zachęca do zabawy.

Android Market w stosunku do rozwiązania Apple jest jeszcze bardzo z tyłu lecz sukcesywnie się rozwija i każdy szanujący się producent mobilnych aplikacji powinien brać tą platformę bardzo poważnie.

Tagi: ,

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety