wtorek, 15 grudnia 2009

Dodatki dla Mozilli płatne czy tylko media robią szum?

Autor: Adrian Nowak, 13:00, wtorek, 15 grudnia 2009


Firefox to aplikacja, bez której wiele milionów internautów nie wyobraża sobie życia. Przyznam, że ja także, mimo ciekawej alternatywy ze strony Google Chrome, pozostaję przy Ognistym Lisie, chyba głównie z przyzwyczajenia.

W Mozilli nigdy nie ma większych spięć, gdyż właściwie przeglądarkowy biznes nie dostarcza wielu wrażeń - zwyczajnie od czasu do czasu pojawiają się nowe wersje aplikacji użytkowych. Oczywiście to dość duże uproszczenie, jednak faktem jest, że większych kontrowersji firma ta nie uświadczyła od dawna.

Aż tu nagle: Mozilla planuje stworzyć swój sklep z dodatkami dla Firefoksa.

Wszystko to spowodowane przez Google, które będąc głównym sponsorem Firefoksa przestało nagle łożyć na niego tak duże sumy jak wcześniej - z wiadomych powodów.

Oczywiście nie wszystkie dodatki mają być płatne, jednak zdaje się, że niektórzy źle zinterpretowali nieoficjalne zapowiedzi. Zbigniew Braniecki z Mozilli zareagował pisząc:

Dodatki do Firefoksa NIE będą płatne. Dziennikarze polskich mediów znowu próbują zrobić skandal. AMO będzie działało tak jak dotychczas.

Właściwie nie ma się co dziwić dziennikarzom, skoro pan Braniecki sam nie pisze zbyt dokładnie. Z jego wypowiedzi wynika, że żadne dodatki do Firefoksa nie będą płatne, a to raczej kłóci się informacjami "z góry".

Jak podaje The Register, Justin Scott, piastujący stanowisko Add-ons Product Manager w Mozilli, powiedział na niedawnej konferencji, że prawdopodobnie będą tworzyli sklep z dodatkami dla Firefoksa na początku 2010 roku.

Jak więc widać, prawdopodobnie za kilka miesięcy będziemy mogli kupić dodatki do Firefoksa w specjalnie do tego przygotowanym miejscu. Nad sensownością takiego pomysłu można by wiele dyskutować, jednak mnie osobiście nie wydaje się on najlepszy. W końcu z ilu dodatków korzysta przeciętny użytkownik?

źródła: theregister.co.uk, twitter.com, linuxnews.pl

Tagi: ,

blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety