wtorek, 8 grudnia 2009

FreeCAD część druga - poznajemy klawisz F5

Autor: Adrian Nowak, 20:53, wtorek, 8 grudnia 2009


Jak przekonaliście się poprzednim razem, obsługa podstawowych funkcji narzędzia FreeCAD nie jest wcale taka trudna na jaką wygląda. Zapraszam na drugą część kursu.

Autorem wpisu jest Kwahoo.


Tworzymy walec i obracamy go tak aby patrząc na płaszczyznę XY widzieć powierzchnię boczną.

Szkicujemy prostokąt i zamieniamy go niebieską strzałką w powierzchnię. Po odpowiednim ustawieniu możemy go obrócić wokół osi X (Part->Revolve).

Powstał pierścień Revolve, którym wytniemy materiał w części Cylinder. W ten sposób otrzymujemy rowek pod pierścień tłokowy.


Widoczny obok element posłuży do wycięcia wnętrza tłoka (środku będzie pusty). Twór ten powstał jako część wspólna, stworzonych w międzyczasie, walca Cylinder1 i prostopadłościanu Box.


Żeby lepiej panować nad elementem wycinającym, przywracamy wyświetlanie tłoka klikając PPM na Cut (w drzewie cech po lewej) i wybierając Toggle visibility lub naciskając spację. Jak pewnie zauważyliście nazwy w drzewie można zmienić wciskając F2.


W zakładce View dla Cut zmieniamy Transparency aż tłok stanie się lekko przezroczysty.


Tworzymy jeszcze otwór pod sworzeń i mamy już namiastkę tłoka.


Nagle jednak myślimy "lepszy byłby niższy...". W przypadku przestarzałych programów (wszyscy wiemy jakich;-) czekałoby nas rysowanie od nowa.


To zaznaczamy tylko pierwszą pozycję Cylinder i zmieniamy jej wysokość. Na razie się nic nie stało... ale wciskamy F5 lub wybieramy Edit->Refresh i model ulega przebudowie.Obecnie FreeCAD umożliwia ograniczone wymiarowanie. Po kliknięciu na odpowiednią ikonę trzeba wybrać trzy punkty, z czego trzeci to położenie linii wymiarowej.
Możliwe też jest ukrywanie części brył. Wykonujemy to przy pomocy View->Clipping Plane.


To tyle na dziś. Mam nadzieję, że niedługo ujrzymy na tyle stabilną i rozbudowaną wersję FreeCADa, że będę mógł przedstawić tworzenie dokumentacji 2D z modeli bryłowych. Odpowiedni moduł jest w budowie: przykład ze strony twórców.

Twardzieli zapraszam do poznania programu BRL-CAD, a pozostałych do spojrzenia na moją małą listę programów CAD dla Linuksa.

PS: Bardziej skomplikowane kształty można tworzyć z wykorzystaniem konsoli Pythona (przykład z forum):


Tagi:

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety