sobota, 19 grudnia 2009

GnoMenu - Menu z Windowsa i KDE dla GNOME

Autor: Adrian Nowak, 10:13, sobota, 19 grudnia 2009


Często różne środowiska graficzne mają elementy, które chętnie widzielibyśmy w tym z którego korzystamy na co dzień. GnoMenu ma umożliwiać korzystanie z menu o praktycznie dowolnym wyglądzie zbliżonym do tych znanych z innych środowisk.

Wybór domyślnych skórek jest bardzo bogaty i znajdziemy w nim na przykład menu charakteryzowane na to z Windowsa XP, Visty czy KDE. Całość w kilku różnych wariantach, choć trzeba zaznaczyć, że mimo wszystko niemal każdy motyw ma tutaj pewne niedociągnięcia.

Instalacja programu nie nastręcza trudności, gdyż wystarczy jedynie dodać do systemu repozytorium:

sudo add-apt-repository ppa:gnomenu-team/ppa
Następnie odświeżamy listę repozytoriów i wgrywamy sam program:

sudo apt-get update && sudo apt-get install gnomenu
Jeśli wszystko przebiegło pomyślnie, można już dodać GnoMenu jako nowy aplet do wybranego z paneli klikając na niego prawym przyciskiem i z menu kontekstowego wybierając "Dodaj do panelu...".

Jedynym większym zastrzeżeniem jakie mam do apletu jest prędkość działania, która mogłaby być jeszcze znacznie szybsza. Na szczęście w rozmowie z twórcą GnoMenu zapewnił mnie on, że cały czas ma ten problem na uwadze.

Dowiedziałem się też kilku ciekawostek, z których chyba najciekawsza dotyczy użytkowników Xfce, którzy już niedługo będą mogli uruchomić GnoMenu na swoim pulpicie. Prace w tym kierunku są podobno w 90% skończone a już teraz można wystartować dodatek na Xfce korzystając z xfapplet.

Helder Fraga powiedział także, że dopóki nie mają pojęcia czym będzie GNOME 3.0 (trochę mnie to dziwi swoją drogą), stara się sprawić by GnoMenu działało na dokach takich jak AWN czy Cairo Dock (aktualnie wspierany) czy Docky przy którym prace są już praktycznie skończone.

Ciekawym pomysłem jest też danie użytkownikom możliwości osadzania w menu własnych widgetów jak zegarki kalendarze i tak dalej. To jednak wydają się być znacznie odleglejsze plany.

Pozostaje tylko życzyć powodzenia projektowi, gdyż dobre menu jest niezastąpione w wygodnym pulpicie, chociaż trzeba przyznać, że to domyślnie stosowane w GNOME także nie jest złe.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety