środa, 23 grudnia 2009

Instalacja Songbird 1.4.2 i przegląd nowej wersji

Autor: Adrian Nowak, 13:58, środa, 23 grudnia 2009


Songbird to bez wątpienia jedna z najlepszych aplikacji do zarządzania i odtwarzania muzyki w Linuksie, jednak z powodzeniem działa także na innych systemach.

W Ubuntu najwygodniej wgrać go z repozytorium GetDeb.net. Wystarczy zatem, że zainstalujemy tę paczkę a następnie wydamy proste polecenie instalacji:

sudo apt-get install songbird

Przegląd

Songbird dość znacznie zmienił się przez kilka ostatnich miesięcy i już znacznie mniej przypomina iTunes, którego na początku wydawał się być klonem. Niestety nowy wygląd niezbyt przypadł mi do gustu. Elementy graficzne są zbyt ciemne i zlewają się w całość.

Wygląd odtwarzacza po przejściu do trybu mini:

Na szczęście w odróżnieniu od innych aplikacji tego typu, Songbird jest niesamowicie konfigurowalny, podobnie zresztą jak Firefox z którym ma wspólny silnik (XULRunner).

Identycznie jak dla przeglądarki, również dla Songbirda powstała specjalna witryna na której zebrane są pogrupowane dodatki. Zachęcam wszystkich do przejrzenia, jednak z częściej pobieranych mogę polecić plugin wyświetlający powiadomienia libnotify w Ubuntu.

Nowa wersja to jednakże także nowe problemy, szczególnie z kompatybilnością dodatków wstecz. Wiele wtyczek, które można znaleźć na wcześniej wymienionej stronie nie chce się jeszcze nawet instalować w Songbirdzie z gałęzi 1.4.x.

Mimo wszystko, dla osób lubiących ciekawe graficznie aplikacje Songbird jest z pewnością dobrą propozycją o której nie należy zapominać podczas wybierania narzędzia do zarządzania muzyką.

Tagi: ,

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety