środa, 30 grudnia 2009

Instalacja XBMC 9.11 z nowym interfejsem

Autor: Adrian Nowak, 12:23, środa, 30 grudnia 2009


Domowe systemy HTPC czyli kina domowe oparte o komputery stają się coraz popularniejsze pod wpływem taniejącego sprzętu i są w planach coraz większej liczby użytkowników. Nowa wersja XBMC wprowadza wygląd, który według mnie jest po raz pierwszy porównywalny z produktami Microsoftu czy Apple.

Wpis pochodzi ze strony Linux360.pl.

Nowy XBMC to przede wszystkim całkowicie zmieniony interfejs, wliczając w to także przebudowane menu i masę usprawnień, które mają sprawić, że odtwarzanie multimediów będzie jeszcze płynniejsze.

Narzędzie jest przeznaczone nie tylko dla Linuksa ale bez problemu uruchomimy je także w Windowsie czy Mac OS, zatem wiele nowości takich jak lepsze wsparcie dla DirectX czy wygodniejsza instalacja dotyczy jedynie tych platform. Do tej pory, na każdym systemie XBMC wykorzystywał OpenGL.

Zmiany nie ominęły także wbudowanego serwera strumieniowego UPnP, który od teraz ma być zgodny ze standardami DLNA - organizacji skupiającej producentów elektroniki użytkowej. Kto wie, może dzięki temu XBMC zyska większą popularność będąc rozpowszechniany razem ze sprzętem.

To zadziwiające jak bardzo rozwinął się projekt, który początkowo miał zamieniać jedynie starszą wersję konsoli Xbox w prosty odtwarzacz multimediów.

Instalacja w Ubuntu jest bardzo prosta i przedstawia się podobnie do wcześniejszych wydań. Na początek standardowo dodajemy do systemu repozytoria programu:

sudo add-apt-repository ppa:team-xbmc
Następnie odświeżamy ich listę i wgrywamy właściwy program:

sudo apt-get update && sudo apt-get install xbmc

Oficjalną listę zmian znajdziesz na blogu twórców, natomiast wersje instalacyjne dla wszystkich popularnych platform na stronie projektu.

źródło: arstechnica.com
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety