niedziela, 13 grudnia 2009

Integracja Firefoksa z Kubuntu [KDE]

Autor: Adrian Nowak, 17:28, niedziela, 13 grudnia 2009


Wbrew pozorom nie nie będzie to artykuł o nowej wersji wersji tej przeglądarki dla KDE SC, nadal jest to program wizualnie bardziej zintegrowany z GTK niż z Qt. Można jednak temu zaradzić aby stał się bardziej użyteczny w naszym środowisku.

Autorem wpisu jest użytkownik Kira.

Krok 1. Wygląd

Tu niejako sprawę mamy już załatwioną. Domyślnie w nowszych wersjach Kubuntu, za wygląd aplikacji GTK odpowiada zestaw QtCurve wraz zestawem ikon – Oxygen sprawia, że wizualnie mamy do czynienia z prawie natywną aplikacją. Ustawień QtCurwe dokonujemy w menu: Ustawienia Systemowe → Wygląd → GTK+ Appearance, można tam ustawić czcionki na systemowe (domyślne).

Jeśli ktoś potrzebowałby większych zmian, można jeszcze zainstalować dodatek Konquefox, dodający dodatkowe przyciski znane z Konquerora.

Krok 2. Okno dialogowe

Firefox posiada swoje własne okno dialogowe pozwalające na np. otwieranie w oknie plików dostępnych na dysku. Jest ono dość poręczne i pozwala na dość dokładną penetrację naszych dysków. Powodem do zmiany może być względny bałagan związany z przyzwyczajeniem do natywnego odpowiednika KDE, który moim zdaniem jest o wiele wszechstronniejszy i posiada wiele opcji związanych ze środowiskiem.

Właściwie jest to największa zmiana Firefoksa jakiej dziś dokonamy. Tu chciałbym złożyć serdeczne podziękowania dla społeczności openSUSE, którzy pracują nad projektem, nomen-omen, KDE/FirefoxIntegration i możemy się nim cieszyć dzięki przeportowaniu pakietu integracyjnego do Ubuntu przez repozytorium Feliksa Geyera.

Proces instalacji jest dość prosty, wpisujemy w terminalu:

sudo add-apt-repository ppa:debfx/firefox-kde
sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade
sudo apt-get install firefox-3.5 firefox-3.5-kde

Polecenia te zainstalują nam min. kmozillahelper (i kilka innych rzeczy usprawniających Firefoksa w KDE), który jest właśnie naszym oknem dialogowym. Całość można przetestować wybierając Plik → Otwórz plik... w Firefox. W wyniku powinniśmy otrzymać taki obrazek:Krok 3. Aplikacje.

Tu zmiany są raczej opcjonalne i zależą od osobistych preferencji użytkownika. Pokrótce, chodzi o to, aby część linków w Firefoksie otwierać za pomocą aplikacji KDE. Zmian dokonujemy w menu Edycja → Preferencje → Aplikacje. Można tu przypisać programy do poszczególnych akcji np.: Okular do otwierania plików PDF. Przypominam, że poszczególne programy znajdziemy w katalogu: /usr/bin/.

Jak już wcześniej wspomniałem wszystko zależy od własnych upodobań i można
zostawić opcję: „Zawsze pytaj” w celu dokonania własnego wyboru lub zapisania
pliku na dysk.

Krok 3. Dodatki

Zmiany jakich tu dokonamy pochodzą już z samego Firefoksa, a dokładnie z jego bazy niezliczonych dodatków.

Firefox addon for kwallet - dodatek integrujący Firefoksa z menadżerem haseł KDE. Kwallet będzie pamiętał wszystkie hasła jakie zapamiętaliśmy w przeglądarce nie pozwalając na otwarcie naszych kont osobom postronnym. Uwaga dodatek jeszcze eksperymentalny!

PlasmaNotify - przenosi komunikaty Firefoksa, np. O zakończeniu pobierania pliku, do powiadomień
Knotify.

TerminalRun - dodaje do menu kontekstowego Firefoksa opcję otwierania tekstu umieszczonego w tagach “code” w naszym terminalu. Dodatek dość nieprzewidywalny, zdaje się rozpoznawać polecenia po składni więc nie wyświetli się przy każdym zaznaczonym tekście. W jego preferencjach trzeba wpisać ścieżkę do domyślnej konsoli ( w Kubuntu: /usr/bin/konsole ).

Fireman  - ciekawy dodatek dający nam możliwość przeglądania stron manuali linuksowego oprogramowania za pomocą Firefoksa. Po instalacji znajdziemy go w: Widok → Panel boczny. Uwaga dodatek eksperymentalny!

Powyższy artykuł to wynik kilku dni przeszukiwania internetu w celu skonfigurowania Firefoksa do wydajniejszej współpracy z Kubuntu, liczę na podzielenie się innych swoimi pomysłami.

Tagi: ,

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety