sobota, 19 grudnia 2009

Jak Mozilla opanowała internet i dlaczego

Autor: Adrian Nowak, 11:59, sobota, 19 grudnia 2009


Przy Mozilli pracują tysiące ludzi. Były analizy, ile roboczogodzin kosztowałby Firefox, gdybyśmy chcieli zatrudnić ludzi, żeby napisać go od zera - dziesiątki milionów dolarów. To dziesiątki milionów linii kodu, napisali je przez 12 lat członkowie społeczności Mozilli.

Na ogół nie polecam tutaj ciekawych artykułów z innych stron, głównie dla tego, że niewiele się takich pojawia, jednak dziś bardzo zaciekawił mnie tekst Dużego Formatu Gazety Wyborczej, dotyczący Mozilli i podejścia pracowników czy może raczej wolontariuszy do tworzenia samego Firefoksa.

Całość jest o tyle ciekawa, że ostatnio jak nigdy wcześniej mówi się o tym, że "Mozilla się kończy". Brak wsparcia ze strony Google to duża strata, jednak aż ciężko wyobrazić sobie jak duży potencjał leży w tysiącach osób tworzących różne elementy przeglądarki.

Polecam zatem artykuł: Banda dzieciaków ugryzła Imperium (tutaj Imperium w znaczeniu Microsoft). Na koniec krótki fragment, gdyż całość ma formę wywiadu:

Mówi się, że "nie ma darmowego obiadu". Za każdą promocję się płaci, każdy gratis jest wliczony w cenę czegoś innego. To jakim cudem tyle rzeczy w internecie jest za darmo?

- W internecie są darmowe obiady, bo kopia obiadu w internecie jest darmowa. Słyszałem zdanie profesora z Harvardu, że wolne oprogramowanie łamie prawie wszystkie zasady biznesowe. Mogę stworzyć coś, skopiować to dla ciebie i jednocześnie zachować sobie. Mieć ciastko i oddać ciastko.

Tagi:

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety