czwartek, 17 grudnia 2009

Kadu działa już na Linuksie Maemo w Nokii N900

Autor: Adrian Nowak, 09:00, czwartek, 17 grudnia 2009


Nie ma to jak społeczność Open Source dla której najczęściej chcieć znaczy móc. Tym razem użytkownikom udało się wspólnymi siłami uruchomić komunikator Kadu na Nokii N900.

Przypominam, że Nokia N900 to nowy tablet fińskiego producenta, posiadający na pokładzie Linuksa Maemo bazującego na Debianie. Co prawda urządzenia nie ma jeszcze oficjalnie w Polsce, jednak nawet gdy się pojawi to cena raczej zniechęci wielu potencjalnych zainteresowanych.

Tak czy inaczej, bardzo widoczne jest, że rynek oprogramowania dla urządzeń mobilnych staje się coraz bogatszy, zatem na takie platformy powstają wersję wszystkich najciekawszych aplikacji (oczywiście gdy tylko jest to możliwe).

Droga do uruchomienia Kadu w Maemo wcale nie była taka łatwa a kompletną trasę możecie prześledzić na stronie forum.

Maemo wykorzystujące architekturę ARM i biblioteki interfejsu Qt w wersji 4.5.2 radzi sobie z nim teraz jednak nie najgorzej, jak jednak podkreśla użytkownik tomaszf (autor większości przeróbek pod kątem Nokii N900 razem z Dorregaray),całość jest jednak jeszcze daleka od pełnej stabilności.

Na Androida z kolei nie uraczymy zbyt wielu klientów sieci Gadu-Gadu, gdyż wygląda na to, że ten stworzony oficjalnie przez GG Network (bardzo zresztą dobry) zniechęcił programistów do budowania gorszych klonów.

źródło: kadu.net

Tagi: , ,

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety