niedziela, 6 grudnia 2009

KDE Software Compilation 4.3.4 już dostępne

Autor: Adrian Nowak, 16:10, niedziela, 6 grudnia 2009


KDE Software Compilation, taką nazwę od niedawna posiada nowe środowisko graficzne, od 1 grudnia posiada już nowy numerek. Wraz ze zmianą nazwy poprawiono wiele rażących błędów, poprawiających stabilność.

Autorem wpisu jest użytkownik Kira.

Lista zmian dostępna na oficjalnej stronie projektu. Nowe KDE SC można zaktualizować dodając repozytorium:

deb http://ppa.launchpad.net/kubuntu-ppa/ppa/ubuntu karmic main
Prawie jednocześnie ukazała się pierwsza beta KDE SC 4.4. Jest ona jeszcze bardzo niestabilna i sami twórcy przyznają, że nie udało im się wielu widocznych błędów naprawić do premiery (już niedługo przegląd na UbuCentrum.net).

Tempo prac nad nowym środowiskiem graficznym przyprawia o zawrót głowy. Tu zmiany są już widoczne gołym okiem. Dodano nowe funkcje związane z zachowaniem okien, można je teraz swobodnie grupować oraz wykorzystano krawędzie ekranu, górną do maksymalizacji, zmniejszanie okna oraz boczne do ustawiania okien obok siebie.

Nowe KDE SC będzie opierać się na bibliotekach Qt 4.6, w skład których wszedł nowy moduł Kinetic, odpowiedzialny za tworzenie efektów i animacji interfejsu użytkownika. Udostępniono też Qt Creator w wersji 1.3 – środowisko programistyczne dla Qt. Poniżej prezentuję filmik pokazujący nowe możliwości KDE SC 4.4:Środowisko KDE SC 4.4, którego premiera planowana jest na luty 2010, wejdzie prawdopodobnie w skład Kubuntu 10.04 Lucid Lynx LTS. Udostępniono już pierwsze obrazy Lucida, póki co w repozytorium tej dystrybucji znajduje się KDE w wersji 4.3.3.

Tagi: ,

blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety