sobota, 26 grudnia 2009

Komputer OLPC dla biednych dzieci z Windowsem na pokładzie

Autor: Adrian Nowak, 08:00, sobota, 26 grudnia 2009


O idei stworzenia taniego komputera, w który można by wyposażyć dzieci z biedniejszych krajów słyszał chyba każdy. Co ważne, inicjatywa taka nazwana OLPC już funkcjonuje i ma się bardzo dobrze. Użytkowników Linuksa za granicą bulwersują jednak niektóre plany organizacji.

Jak podkreślają sami autorzy, pierwszą wersję komputerka o nazwie XO dostarczono do 1,4 miliona dzieci z 35 krajów o 25 różnych językach. Myślę, że nie wymaga dodatkowego uzasadnienia uznanie projektu za przełomowy.

Komputery jednak bardzo szybko ewoluują a stanie w miejscu zdecydowanie nie jest w stylu twórców projektu, zatem ogłoszono już plany dotyczące kolejnych trzech minikomputerków.

Kolejna wersja XO 1.5 ma wyglądać identycznie jak poprzednik, jednak w odróżnieniu od niego zostanie oparta o procesor VIA (zamiast AMD) co według zapowiedzi w połączeniu z 4x większą ilością pamięci DRAM i 4x większym dyskiem FLASH ma dwukrotnie przyśpieszyć działanie całej maszyny.

Powodem całego zamieszania jest jednak fakt, iż XO 1.5 ma obsługiwać nie tylko Linuksa (jak pierwsza wersja) ale także Windows 7 co przy cenie komputera 200$ za sztukę wydaje się prawdziwą ekstrawagancją.

W całej sytuacji nie byłoby właściwie nic dziwnego, bo co to za innowacja gdy komputer obsługuje Windowsa, jednak można się tu bez problemu doszukać interwencji Microsoftu, który chętnie rozda swój system nawet za darmo by tylko zyskać kolejnych użytkowników.

Sam dość ostrożnie podchodzę do teorii spiskowych, jednak myśląc logicznie, komputerowi, który jest przeznaczony dla dzieci w wieku 4-12 lat, mającemu zapewnić jedynie podstawowe aplikacje edukacyjne (przeglądanie dokumentów, rysowanie itp.) Windows jest potrzebny jak rower rybie.

źródła: businesswire.com, olpcnews.com

Tagi:

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety