sobota, 19 grudnia 2009

MessagingMenu - centrum wiadomości w Ubuntu 10.04

Autor: Adrian Nowak, 09:28, sobota, 19 grudnia 2009


Wgrany domyślnie w Ubuntu 9.10 aplet mający w jednym miejscu gromadzić wiadomości z komunikatorów i maila, bardziej komplikuje niż upraszcza zarządzanie informacjami. Kolejne wydanie Lucid Lynx ma być pod tym względem znacznie lepsze.

Początkowo nowość traktowałem jako coś co ma rzeczywiście ułatwić mi pracę z systemem. Naprawdę próbowałem, ale jeśli za każdym razem gdy otrzymam wiadomość na komunikator, kopertka z Indicator Applet zmienia jedynie swoją ikonkę - nie jest to dla mnie satysfakcjonujące i wygodne. W praktyce musiałem wykonywać jeszcze więcej kliknięć, więc zwyczajnie zrezygnowałem z zaproponowanego rozwiązania.

Jak się okazuje, nie byłem samotny w takich odczuciach a Canonical ma już bardzo dokładny plan rozbudowania funkcji, którą można chyba nazwać "Centrum wiadomości", gdyż to właśnie z tego poziomu mamy się dowiadywać o informacjach docierających do naszej poczty, komunikatorów, czy informacji z serwisów społecznościowych takich jak Twitter.

Wygląd menu - choć niezbyt odkrywczy - zaproponował sam Mark Shuttleworth (pomysłodawca i sponsor Ubuntu). W zamyśle, każda sekcja menu ma informować o danych docierających do osobnych aplikacji i od razu informować o ilości otrzymanych listów czy tweetów.

Sama idea jest więc prosta i bardzo czytelna. Nie da się także ukryć, że gdyby udało się ją odpowiednio rozwiązać, znacznie poprawiłaby jakość informowania o wiadomościach.

Poza samym menu warto według mnie zastosować szereg różnych ikon, tak jak to jest na przykład w telefonach komórkowych, by odróżnić ważnego maila czekającego w kolejce od głupawej wiadomości, którą napisał do nas znajomy na Jabberze. Jej "głupawość" będzie niestety ciężko ocenić.

Z problemów stojących na przeszkodzie ujednolicenia MessagingMenu można wymienić chociażby standardową już konieczność implementacji odpowiednich funkcji nie tylko w systemie lecz także w samych aplikacjach - to jak wiadomo wymaga czasu.

Mimo wielu przeciwności pozostaje tylko kibicować całemu przedsięwzięciu, gdyż integracja wszystkich powiadomień w jednym miejscu zapewne pozwoli tysiącom użytkowników zaoszczędzić trochę czasu, który można spożytkować znacznie lepiej niż na bezsensowne klikanie w dziesięciu różnych aplikacjach.

źródło: wiki.ubuntu.com
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety