piątek, 18 grudnia 2009

Miliard kont OpenID - dobrze czy źle?

Autor: Adrian Nowak, 12:00, piątek, 18 grudnia 2009


Świat obiegła ostatnio informacja, iż Fundacji OpenID udało się zachęcić internautów do stworzenia ponad miliarda kont OpenID.

OpenID to bardzo popularna usługa pozwalająca w jednym miejscu skupić loginy do wielu różnych serwisów, których szacunkowo jest już około 9 milionów. Wśród nich znajdziemy na przykład witryny należące do Microsoftu, Google, MySpace, Yahoo, Facebooka czy UbuCentrum.net :D

Niestety w parze z wygodą, odwrotnie proporcjonalnie zmienia się także współczynnik bezpieczeństwa. Nie trudno wyobrazić sobie przecież sytuację w której ktoś uzyskuje tylko jedno hasło do OpenID po czym może przejąć kontrolę nad naszą cyfrową tożsamością.

O ile jeszcze parę lat temu nie było to tak istotne, tak obecnie bądź w niedalekiej przyszłości niemal wszystko będzie sprzężone z usługami internetowymi, które pozwolą na przykład zdalnie zarządzać mieszkaniem.

Według mnie OpenID nie powinien być używany na przykład przy logowaniu do poczty bądź usług internetowych przechowujących ważne dla nas dane.

Niektórzy posuwają się w swoich spiskowych teoriach znacznie dalej, sugerując, iż organizacje rządowe mogą dzięki OpenID bardzo szybko poznać szczegóły internetowego życia coraz większej grupy ludzi. W praktyce właściwie i tak mogą, ale to na pewno ułatwiłoby im zadanie.

Tak więc sam nie wiem czy powinienem się cieszyć czy martwić z popularyzacji OpenID. Z jednej strony chroni on użytkowników przez zakładaniem setek kont (np. wyłącznie by skomentować dany wpis), natomiast coraz częściej jest używany w witrynach przechowujących bardzo istotne informacje.

Tagi:

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety