wtorek, 1 grudnia 2009

Nokia lekceważy Androida ale sama traci

Autor: Adrian Nowak, 11:00, wtorek, 1 grudnia 2009


O działaniach Nokii w ostatnim czasie można by wiele pisać, szczególnie, że wiele dobrego zrobiła dla świata Linuksa. Nie można jednak przechodzić obojętnie wobec niegrzecznych uwag w stosunku do konkurencyjnych rozwiązań - tak nie powinna postępować tak znacząca firma.

Nokia bardzo zaplusowała u mnie po dołączeniu do Linux Foundation i rozpoczęciu prac nad własnym systemem dla telefonów opartym o Debiana. Maemo, bo o nim mowa, jest obecnie jednym z najlepszych systemów mobilnych na rynku lecz póki co Nokia zachowała go jedynie dla swojego nowego tabletu N900.

Google zrobiło zupełnie inaczej, stworzonego przez siebie Androida, oczywiście także opartego o jądro Linuksa udostępniając na zasadach Open Source przez co zainteresowały się nim firmy takie jak chociażby: HTC, Samsung czy Motorola. Można właściwie powiedzieć, że gigant z Mountain View nie miał w tym przypadku wyboru, gdyż nie bardzo ma środki do stworzenia swojego sprzętu - tak jak to robi Nokia.

Nie jest to jednak także prawda. Chodzą nawet ostatnio pogłoski, że Google Phone jest już coraz bliżej, jednak oficjalnych informacji w tym sektorze oczywiście nie podaje.

Moje obawy co do fińskiego producenta wzbudziły jednak ostatnie słowa wiceprezesa Nokii Anssi Vanjoki, który uważa, że "Android to wiele hałasu o nic" (za: Heise-online.pl). Oczywiście ma prawo do takiej opinii, szczególnie biorąc pod uwagę, że Nokia jest obecnie liderem na rynku telefonów komórkowych, jednak nie da się nie zauważyć, że to właśnie przez rozwiązania takie jak Android z roku na rok traci swoje udziały.

Podsumowując, nie dobrze, że Nokia, która bardzo aktywnie wspiera rozwój Linuksa sama dopuszcza się bezpodstawnego (bo inaczej nazwać tego nie można) krytykowania konkurencji wykorzystującej tą samą technologię. O ile z pewnością takie hasła mogą wpłynąć na przeciętnych odbiorców to mam nadzieję, że naprawdę zainteresowane tematem osoby wyciągną poprawne wnioski.

Tagi:

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety