środa, 16 grudnia 2009

Nowy GIMP 2.6.8 dostępny już do instalacji w Ubuntu

Autor: Adrian Nowak, 17:00, środa, 16 grudnia 2009


Nowa wersja GIMP-a jest dostępna w repozytoriach GdtDeb.net od kilku dni, natomiast na stronie programu nadal nie ma żadnych informacji na temat zmian w wydaniu.

Pomimo, że oficjalnego rozpisu zmian nigdzie nie znalazłem to po uruchomieniu aplikacji nie widać praktycznie żadnej różnicy w stosunku do poprzedniej wersji. Zapewne większość obecnej uwagi programiści GIMP-a skupiają na wydaniu z gałęzi 2.7, która ma być przygotowaniem do przełomowej edycji 2.8.

GIMP 2.6.8 można zainstalować w Ubuntu z repozytorium serwisu GetDeb.net. Wystarczy wcześniej dodać repozytorium witryny do swojego systemu instalując ten pakiet.

Po tym wystarczy już tylko pobrać aktualizacje do systemu (bądź usunąć i wgrać samego GIMP-a):

sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade

Wracając jednak do wydania 2.7, już teraz można je zainstalować w Ubuntu korzystając z tego poradnika. Umieszczono w nim wiele nowości takich jak na przykład tryb jednego okna, możliwość wpisywania teksu bezpośrednio na obrazku (bez dodatkowego okienka). Na wzór Photoshopa przemodelowano także nieznacznie menu w którym aby teraz zapiać plik w powszechnie używanych formatach należy użyć opcji Eksport.

Mimo wszystko wersja 2.7 nie jest jeszcze zbyt dobrze dopracowana i do codziennego użytku zalecam póki co wcześniejsze wydania.


źródła: webupd8.org, gimp.org
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety