sobota, 19 grudnia 2009

Personas - stwórz własny motyw dla Firefoksa

Autor: Adrian Nowak, 18:04, sobota, 19 grudnia 2009


Personas to dodatek niemal obowiązkowy dla każdego, kto przykłada dużą wagę do wyglądu systemu. Z jego użyciem w kilka chwil zmienimy prezencję nudnego Firefoksa a także bez problemu przygotujemy własny motyw.

Ja w przeglądarce internetowej spędzam większość czasu z komputerem, dlatego nie mam ochoty przez parę godzin dziennie oglądać brzydkiego Firefoksa. Niedawno wydana wersja dodatku Personas 2 pozwala na jeszcze prostsze przygotowanie własnego motywu.

Wystarczy stworzyć grafikę wyświetlaną jako tło u góry przeglądarki, np:

Przykładowy obrazek stworzony przez Mozillę, który wystarczy przerobić w GIMP-ie (czy w czym kto tam lubi) można znaleźć tutaj.

Wzór tego pliku znajdziesz z kolei tutaj.

Warto wiedzieć, że grafiki są później ustawiane jako tło poczynając od prawej strony, zatem jeśli ktoś zmniejszy szerokość okna przeglądarki to właśnie fragment z lewej strony będzie ukryty.

Jeśli grafiki są już gotowe, najwyższa pora wgrać teraz dodatek Personas dla Firefoksa - oczywiście o ile nie zrobiliśmy tego już wcześniej.

Po tym możemy już właściwie przesłać nasze grafiki do katalogu z którego będzie mógł go sobie ustawić każdy użytkownik tego dodatku, jednak praca pojawia się w serwisie dopiero po akceptacji, co zwykle zajmuje co najmniej kilka godzin. W tym przypadku należy też pamiętać, że zalecane jest aby grafiki były w wymiarach zastosowanych w plikach przykładowych oraz były zapisane w formacie PNG lub JPG.

Jeżeli więc chcemy uzyskać natychmiastowe efekty naszej pracy, musimy przestawić w Personas aby do motywu wykorzystywał on grafiki z dysku. Klikamy więc na ikonkę w lewym dolnym rogu przeglądarki po czym wybieramy z menu "Ustawienia". W nowym oknie zaznaczamy opcję "Wyświetlaj motywy użytkownika z menu".

Następnie z tego samego menu wybieramy "Motyw użytkownika=>Edytuj".

Teraz już tylko wskazujemy nagłówek i stopkę po czym zmiany powinny się wprowadzić automatycznie.

Jeśli całość wygląda tak jak sobie to zaplanowałeś, na tej stronie możesz dodać pracę do głównego katalogu.

>> Personas: Motywy na Halloween

Główną zaletą Personas jest to, że nie wymaga ponownego uruchomienia Firefoksa po instalacji by zastosować nowy motyw a jak się okazuje, nie jest wymagane nawet klikanie. Główny katalog w którym umieszczone są wszystkie prace znajdziesz tutaj przy czym przeglądanie motywów to już sama przyjemność.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety