środa, 16 grudnia 2009

PlayOnLinux - łatwa instalacja programów z Windowsa w Linuksie

Autor: Adrian Nowak, 11:00, środa, 16 grudnia 2009


Wine pozwala na uruchamianie w Linuksie bardzo wielu gier czy aplikacji z Windowsa, jednak często do poprawnego działania wymagają one niewielkich modyfikacji, oczywiście każdy program ma tutaj inne potrzeby.

Tutaj z pomocą przychodzi znany już zapewne wielu użytkownikom program PlayOnLinux, który pozwala już na automatyczną konfigurację w Wine bardzo pokaźnej liczby oprogramowania.

Właściwie głównym zadaniem PlayOnLinux jest instalacja odpowiednich skryptów dla Wine, oczywiście większość jest tworzonych przez społeczność. Można także dodatkowo liczyć na opisy modyfikacji, które użytkownik musi zrobić w swoim zakresie - np. podmianę oryginalnego pliku wykonywalnego gry na tak zwany "crack" (jeśli kupiliśmy oryginalną grę to chyba nie ma tego złego..).

Instalacja w Ubuntu 9.10 Karmic Koala sprowadza się do wykonania poleceń:

sudo wget http://deb.playonlinux.com/playonlinux_karmic.list -O /etc/apt/sources.list.d/playonlinux.list

sudo apt-get update


sudo apt-get install playonlinuxInstalacja nowych aplikacji z Windowsa przeprowadzana jest przy pomocy prostego kreator, którego wywołujemy przyciskiem "Zainstaluj".

Po tym wybieram, która z aplikacji nas interesuje i po jej zaznaczeniu klikamy na "Zastosuj".

Uruchomi się kolejny kreator, który przeprowadzi nas "za rękę" przez wszystkie niezbędne kroki, od pobrania Wine poczynając, na wgraniu modyfikacji kończąc.
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety