czwartek, 17 grudnia 2009

Podstawy: Kompilacja programów pod Linuksem + Bonus

Autor: Adrian Nowak, 15:00, czwartek, 17 grudnia 2009


Chciałbym wam opisać sposób kompilacji programów pod systemami linuksowymi. Nie chcę abyście mówili na to kompilacja, lepiej brzmi: Instalacja programów pod Linuksem. Na czym to polega? Kompilacja możliwa jest tylko z programami które udostępniły kody źródłowe swoich programów, w innym przypadku nie ma możliwości.

Autorem wpisu jest nasz moderator Piotrek23.

1. Narzędzia

Na sam początek musicie się nauczyć korzystać z kilku przydatnych narzędzi: ls, cd, tar. Wszystkie trzy narzędzia działają tylko i wyłącznie w Terminalu, to bardzo ważne, ponieważ kompilacji nie można przeprowadzić w trybie graficznym, żadna moc tego nie przewiduje. Tak więc pierwsze narzędzie ls służy ono do wyświetlania plików w katalogu w którym się znajdujemy, lub ze ścieżki katalogu którą mu podamy.

Dla przykładu:

[Piotrek@piotrek-fedora compiz]$ ls anaglyph atlantis2 dialog fakeargb ghost snow atlantis cubemodel extra-animations freewins photowheel
[Piotrek@piotrek-fedora compiz]$

Jak widać wyświetlił listę katalogów i plików z katalogu w którym obecnie się znajdowałem, narzędzie ma mnóstwo różnych opcji, aby je poznać wystarczy wydać polecenie:

ls -–help
Kolejnym narzędziem będzie cd. Pozwala ono na przechodzenie pomiędzy katalogami w terminalu, jest to o tyle ważne że pozwala to na uniknięcie bałaganu w katalogach. Dla przykładu przejdę teraz z katalogu domowego do katalogu “compiz“:

[Piotrek@piotrek-fedora ~]$ cd compiz
[Piotrek@piotrek-fedora compiz]$

Jak widzicie przeszedłem z katalogu do podkatalogu. Ostatnim już narzędziem jakie musicie znać będzie tar dzięki niemu wypakujemy archiwum które wcześniej pobraliśmy. Jednakże ten program posiada tzw. flagi dzięki niemu wie w jaki sposób rozpakować archiwum. Wam potrzebna jest tylko podstawowa wiedza. Do plików tar.bz2 używajcie flagi -xvf, a do tar.gz zaś -zxvf np.:

[Piotrek@piotrek-fedora Pulpit]$ tar -zxvf liczydlo.tar.gz Trzy Dwa Jeden
[Piotrek@piotrek-fedora Pulpit]$


2. Kompilacja

Najpierw ściągnij archiwum i przejdź do katalogu gdzie jest zapisane narzędziami które są opisane powyżej. Po wypakowaniu plików, które umieszczone są w katalogu do którego należy przejść, najczęściej jest to nazwa archiwum bez rozszerzenia np. liczydlo.tar.gz - liczydlo.

Teraz musisz uruchomić plik który sprawdzi czy wszystkie biblioteki w systemie są zainstalowane, a także dokona ustawień dla make. W Ubuntu, do ograniczonego budowania są potrzebne te biblioteki:

sudo apt-get install subversion autoconf automake libtool intltool gcc make
Po tym możesz uruchomić skrypt configure.

./configure
Nie ma możliwości żeby nie wyświetliło błędu. Teraz pokaże jak je rozwiązywać, dla przykładu komunikat o braku pakietu gmime:

checking for gmime… configure: error: Package requirements (gmime-2.0) were not met: No package ‘gmime-2.0′ found
Podczas takiego błędu, najpewniej brakuje biblioteki Gmime, można ją zainstalować lecz to i tak nie da zbyt wiele, należy doinstalować pakiet -dev. Tak rób z każdą biblioteką i brakującą zależnością.

Jeśli nie będziesz wiedział jak dany pakiet się nazywa to użyj narzędzia APT:

aptitude search nazwa_biblioteki
Na koniec gdy configure nie będzie potrzebowało już żadnych bibliotek, wpisz:

make
Który skompiluje pliki, w zależności od zasobów danej aplikacji może to zająć od kilku do kilkudziesięciu minut. Gdy polecenie się zakończy, wpisz:

make install
Który zainstaluje wcześniej skompilowane pliki i wyśle je do odpowiednich katalogów, lub nadpisze istniejące.

3. Sprawdzanie wersji oprogramowania

Na koniec po udanej kompilacji, można sprawdzić wersję oprogramowania dodając do nazwy programu –version:

[Piotrek@piotrek-fedora Pulpit]$ moorie –version Moorie 0.1.6.1 [Piotrek@piotrek-fedora Pulpit]$
No i proszę nauczyliście się kompilować, zwłaszcza na początku jest to trudne lecz z kolejnymi próbami będzie coraz łatwiej. Ważne jest aby pilnować aktualizacji, możliwe jest że w aktualizacji dostępna jest starsza wersja oprogramowania od tej którą skompilowaliśmy, dlatego też przy aktualizacjach ją odznaczaj.

4. Bonus!

Bonus o jakim mowa, to polecenie:

sudo apt-get build-dep nazwa_pakietu
Jest to o tyle pomocne że w przypadku gdy nie wiemy jaką bibliotekę zainstalować, polecenie po wpisaniu pakietu który kompilujemy samo pobierze zależności niezbędne do jego kompilacji.

Od autora: Ten tutorial, pochodzi jeszcze z zamierzchłych czasów - tak więc nie spodziewajcie się, że będzie działał w każdym przypadku. Nie napisałem o flagach w przypadku configure bo to początkującym i tak nie potrzebne, co do repozytoriów ze źródłami to w Fedorze uaktywniają się one automatycznie, nie wiem jak w Ubuntu.

źródło: forum.ubucentrum.net

Tagi:

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety