niedziela, 20 grudnia 2009

Podstawy: Przewodnik po PulseAudio

Autor: Adrian Nowak, 10:28, niedziela, 20 grudnia 2009


Problemy z dźwiękiem są nieodłącznym elementem walki wielu użytkowników Linuksa z systemem. Warto nieco bliżej przyjrzeć się jak wygląda procedura konfiguracji PulseAudio.

Autorem wpisu jest użytkownik skoruppa.

Mając dość porad typu "ustaw wszystko na Alse" w przypadku gdy ktoś ma problem z dźwiękiem postanowiłem ponownie napisać poradnik dla PulseAudio.

0. Pakiety
Skoro już bierzemy się za konfigurację wypada sprawdzić czy niezbędne pakiety są zainstalowane:

sudo apt-get install libasound2-plugins padevchooser libsdl1.2debian-all pavucontrol
1. Konfiguracja Alsy i Gstreamera
1a. Komendą

asoundconf set-pulseaudio
Ustawiamy PulseAudio jako domyślne wyjście dla Alsy dzięki czemu przykładowo Flash będzie korzystał z Pulse.

1b. Ustawmy jeszcze domyślne wyjście oraz wejście Gstreamera na PulseAudio. Wejdźmy w System->Preferencje->Dźwięk. Pierwsze cztery opcję trzeba zmienić na PulseAudio. Na opcji "Automatyczne wykrycie" też powinno być ok ale lepiej mieć pewność Smile Gstreamer odpowiada za takie programy jak Totem, Banshee czy Rhythmbox.

2. Konfiguracja PA

Skoro cały nasz dźwięk jest już przekierowany do PulseAudio wypadało by i sam daemon skonfigurować.

sudo gedit /etc/pulse/daemon.conf
W moim przypadku zmiany polegają na ustawieniu default-sample-rate i default-fragment-size-msec. Trzeba przede wszystkim od komentować te wpisy usuwając ";" z początku linijki.

default-sample-rate odpowiada za częstotliwość. Domyślnie jest ustawione na 48000, niestety moja karta dźwiękowa nie obsługuje tej częstotliwości przez co PulseAudio próbuje "emulować" przy okazji nadmiernie obciążając procesor.

Wartość 44100 jest dla mnie zadowalająca. Zmiana default-fragment-size-msec jest podyktowana przez Skype. Z jakiś nieznanych mi powodów na 10 Skype zajmuje cały procesor, a na 5 wszystko poprawnie działa.

Dla osób które mają więcej niż dwa głośnik przydatną opcją jest default-sample-channels. Jeśli przykładowo mamy 5.1 ustawiamy wartość na 6, jak 6.1 to na 7 itd. Jeśli ktoś jest ciekawy, moja konfiguracja wygląda tak.

Po konfiguracji wypada zrestartować komputer.

3. Pojedyncze aplikacje

Aktualnie większość programów ma w opcjach możliwość ustawienia wyjście na pulse (patrz mplayer) lub poprawnie działają na wyjściu alsa przechwyconym przez pulse (patrz wine). Jedynymi problematycznymi aplikacjami z jakimi się stykam to Skype i Audacity. W Skype w opcjach (urządzenia dźwiękowe) trzeba ustawić Wy oraz Dzwoni na pulse a We ustawić na coś co przypomina hw:intel,0 (każda karta dźwiękowa inaczej się identyfikuje). W Audacity sprawa wygląda podobnie. Odtwarzanie i nagrywanie ustawiamy na ALSA: pulse.

4. Dodatkowe urządzenia

Osobiście nic takiego nie mam ale znajomi posiadają słuchawki na USB i Bluetooth. W obu przypadkach sprawa wygląda podobnie. Podłączamy urządzenie i za pomocą Kontroli Głośności PulseAudio (Programy->Dźwięk i Obraz lub pavucontrol w terminalu) lub PulseAudio Device Chooser zmianimy domyślny "sink".

Czyli na przykład w pavucontrol w zakładce urządzenia wyjściowe klikamy prawym przyciskiem myszki na nasz nowo podłączony sprzęt i wybieramy Default lub w zakładce odtwarzanie też za pomocą prawego przycisku myszki przekierowujemy konkretny strumień z jakiegoś programu do słuchawek.

Jestem świadom, że poradnik może być niekompletny, zawierać jakieś błędy i po prostu nie być wystarczająco uniwersalny dla wszystkich. W razie problemów oraz pytań prozę pisać w tym temacie a ja będę starał się uzupełniać poradnik.
Podczas diagnozy problemów przydatne może okazać się zresetowanie PulseAudio w terminalu i wklejenie wszelkich wyświetlonych błędów.

pulseaudio -k
pulseaudio -D

Powodzenia

źródło: forum.ubucentrum.net

Tagi:

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety