niedziela, 6 grudnia 2009

qutIM - szybki i przyjazny komunikator dla KDE

Autor: Adrian Nowak, 14:56, niedziela, 6 grudnia 2009


Jak wiemy, wiele z aplikacji w które systemy są wyposażane domyślnie nie są zawsze najlepsze, a jedynie odpowiednie dla jak najszerszego grona użytkowników. Ostatnio trafiłem na ciekawy komunikator qutIM, który powinien zainteresować wielu użytkowników.

Projekt jego tworzenia rozpoczął się stosunkowo niedawno gdyż zaledwie w 2008 roku, jednak przez ten czas narzędzie doczekało się obsługi wielu protokołów takich jak ICQ, XMPP, MRIM , VKontakte.ru czy odpowiednik Blip.pl - Twitter.

Niestety zawiodą się wszyscy, którzy nadal wykorzystują także Gadu-Gadu. Na chwilę obecną brak wsparcia dla tego protokołu i nie zanosi się aby dodano go wkrótce. Twórcy tak charakteryzują swoją aplikację:

qutIM jest wolnym i posiadającym perspektywy multikomunikatorem. Od wersji 0.1.1 całkowicie przepisaliśmy główną część aplikacji, zmieniliśmy sposób obsługi protokołu ICQ i teraz każdy jest obsługiwany przez osobną wtyczkę. Obecnie qutIM wspiera: ICQ, Jabber, MRIM, IRC, Vkontakte.

Program można wgrać w Ubuntu/Kubuntu dodając repozytorium:

sudo add-apt-repository ppa:qutim/qutim
Bądź repozytorium wersji rozwojowej:

sudo add-apt-repository ppa:qutim/qutim.svn
A na koniec odświeżamy listę repozytoriów i wgrywamy właściwą aplikację razem z wtyczkami do obsługi protokołów:

sudo apt-get update && sudo apt-get install qutim qutim-protocol-icq qutim-protocol-mrim qutim-protocol-jabber qutim-protocol-irc

Tagi:

blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety