wtorek, 15 grudnia 2009

Root dla HTC Magic

Autor: Adrian Nowak, 11:00, wtorek, 15 grudnia 2009


Zacznijmy do samego początku. Co daje nam root na telefonach z Androidem? Praktycznie dostęp do wszystkiego, a co za tym idzie, możemy używać bardziej rozbudowanych i poszerzających funkcjonalność telefonu programów.

Wpis przygotował Adrian Nawrocki.

Podam wam kilka zalet, jakie posiada telefon z rootowanym oprogramowaniem. Wielu z was korzystając z telefonu z Androidem na pewno narzekało na brak możliwości wysyłania plików przez bluetooth. Z rootem już nie jest to problem.

Na naszych telefonach od HTC ciągle widnieje stary Android 1.5, a najnowsza wersja to 2.1. Gdzie aktualizacja? Nie oszukujmy się. HTC nie dopuści innego telefonu niż HTC Hero do aktualizacji Androida. Gdy mamy roota nie trzeba się już martwić o aktualizację Androida. Jeśli ktoś posiada od samego początku HTC Dream (ERA G1) to na pewno nie może już patrzeć na domyślny theme.

Jeśli masz roota, zmiana motywu jest dostępna. HTC Magic nie otrzymał Sense Ui znanego z HTC Hero. Obsługuje w pełni Multidotyk. Sense miał trafić do użytkowników HTC Magica w formie aktualizacji. Jednak nie trafi, bo telefony HTC Hero przestaną tak dobrze się sprzedawać. Możemy zainstalować Sense na naszych telefonach. Wystarczy mieć roota. W przypadku HTC Magica zamieniamy telefon za 700zł na 1400 zł dzięki oprogramowaniu.

Możemy znacznie przyśpieszyć działanie telefonu poprzez stworzenie partycji SWAP na karcie pamięci. Tworzymy partycję ext3/ext4, co daje nam możliwość instalacji oprogramowania na naszych kartach pamięci. Trzeba przyznać, że jeśli chodzi o szybkość działania ROM-u Orange na HTC Magic to jest po prostu porażka i możemy coś na to poradzić.


Dobra, ale jak to zrobić? Są trzy sposoby rootowania HTC Magicka: SDK, GlodCard i OneClick. SDK używamy aby zrootować telefony z niezabezpieczonym SPL-em. Pierwszym sposobem zmiany zabezpieczonego SPL był GoldCard. Jego instalacja była strasznie problematyczna i wskutek tego mogliśmy poważnie uszkodzić telefon. Chcę opisać trzecią metodę, która nazywa się OneClick. Ten sposób jest naprawdę łatwy i możemy być pewni, że nie uszkodzimy telefonu. Działa ona na każdym rodzaju SPL w naszych telefonach.

Tylko na początku wygląda to tak strasznie :)


Oto mała instrukcja jak zrootować HTC Magic (Orange).

I ) Instalacja Recovery.


1) Pobieramy program o nazwie FlashRec oraz recovery.

2) Wrzucamy pobrane pliki bezpośrednio na kartę.

3) Przechodzimy do Ustawienia ===> Aplikacje i zaznaczamy opcję ''Nieznane źródła''

4) Instalujemy program z Marketu o nazwie ASTRO File Manager.

5) Uruchamiany program ASTRO. Jest to manager plików, który pozwoli nam przeglądać katalogi oraz pliki. Wciskamy na home. Znajdujemy plik flashrec. Klikamy na niego i wybieramy opcję Open App Manager. Jak program się zainstaluje wybieramy Otwórz.

6) Wyświetlą nam się 2 opcje. Download Recover Image oraz Backup Recovery Image. Wybieramy drugą opcję, czyli Backup Recovery Image. Będziemy musieli chwilkę poczekać.

7) Gdy wyświetli się komunikat Backed up, wciskamy na pole tekstowe. Wpisujemy dokładnie to: /sdcard/recovery-RAv1.2.3H.img. Następnie wciskamy Flash Custom Recovery Image.

8) Powinniśmy otrzymać komunikat Flash New Recovery Image. Jeśli coś poszło nie tak to na pewno jest to wina tego, że się źle wpisało nazwę recovery. Przepiszcie jeszcze raz. W razie czego nie da się uszkodzić przy tym telefonu, więc róbcie to bez obaw:) Gdy wszystko poszło dobrze, przechodzimy do wyboru zrootowanego oprogramowania.

Wybór oprogramowania

Opiszę wam dwa najpopularniejsze ROM-y dostępne na telefon HTC Magic.

A) Pierwszy z nich to GyD. Jest to ROM oczywiście posiadający roota. Posiada graficzną nakładkę Sense i ma pełną obsługę Multitouch. Pracuje na Androdzie 1.5. Instalując go przeradzamy telefon, jeśli chodzi o możliwości, w HTC Hero warty 1400 zł.Pliki potrzebne do instalacji [1], [2].

B) Drugi to najstabilniejszy i najszybszy ROM, z jakim miałem do czynienia. Jest najpopularniejszy wśród telefonów z Androidem. Nazywa się CyanogenMod. Pracuje na Androidzie 1.6. Sam osobiście używam i polecam.

Screeny:Mój Magic z CY widoczny jest na obrazku z początku wpisu. Pliki niezbędne do instalacji tej wersji Androida to [1], [2], [3].


II) Instalacja Naszego nowego romu.


1) Wrzucamy pobrane pliki A lub B na kartę pamięci.

2) Wyłączamy telefon, a następnie uruchamiamy go przez przytrzymanie klawisza home i czerwonej słuchawki. Powinien ukazać się nam recovery.

3) Poruszamy się trackballem po menu i wybieramy opcję "Wipe Data".

4) Następnie tworzymy kopię zapasową obecnego systemu, wybierając: Nandroid v2.2 backup.


Teraz postępujemy w zależności od wybranego ROM-u:

Gyd 2.1.1

5) Wybieramy opcję „Apply sdcard: choose zip”.

6) Pokażą nam się paczki zip z nazwami ROM-ów. Zaznaczamy paczkę o nazwie magic_gyd_v2.1_sense.zip . Gdy instalacja przebiegnie prawidłowo powtarzamy czynność dla paczki magic_gyd_v2.1to2.1.1_update.zip

7) Gdy ROM-y się zainstalowały, wybieramy reboot :)


CyanogenMod 4.2.8

5) Wybieramy opcję „Apply sdcard: choose zip

6) Pokażą nam się paczki zip z nazwami ROM-ów. Zaznaczamy tę o nazwie: HTC_ADP_1.6_DRC83_rooted_base.zip. Gdy instalacja przebiegnie prawidłowo, powtarzamy czynność dla paczki update-cm-4.2.8-signed.zip. Została nam jeszcze jedna paczka. Instalujemy ją tak samo: bc-4.2.8-ebi1-signed.zip

7) Gdy ROM-y się zainstalowały, wybieramy reboot :)

8) Dla wszystkich ROM-ów. Gdy uruchomicie już swoje telefony, to zróbcie na komputerze kopie folderu Nandroid. Przyda się, jak ktoś będzie chciał wrócić do domyślnego ROM-u.

Po tym wszystkich cieszymy się nowymi romami oraz rootem na naszych telefonach. :)

Tagi: ,

blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety