niedziela, 6 grudnia 2009

Rozpoczynamy zabawę z FreeCAD - krok po kroku

Autor: Adrian Nowak, 15:52, niedziela, 6 grudnia 2009


FreeCAD jest wolnym i otwartym programem CAD. Na razie jeszcze trudno w nim projektować samoloty, ale w przyszłości... kto wie. Zapraszam na mały kurs pozwalający postawić w tym narzędziu pierwsze kroki.

Autorem wpisu jest Kwahoo.

FreeCAD ma spory potencjał i możesz go pobrać zarówno dla Linuksa jak i Windowsa stąd.

Spróbujmy teraz coś zrobić w FreeCADzie.


Na początek tworzymy nowy dokument i wybieramy ikonkę pustego sześcianu Set to axometric view, żeby zmienić widok. Zauważmy że układ współrzędnych, w prawym dolnym rogu się obrócił.

Narysujmy na płaszczyźnie prostokąt wybierając jego ikonę i przeciągając go w oknie.

Mając w Labels & Atributtes zaznaczony prostokąt pobawmy się opcjami w Property View a w szczególności okienkiem Placement.
Teraz spróbujmy wyciągnąć bryłę z naszego prostokąta, wybieramy Part->Extrude. Dostaniemy pusty w środku kształtownik. Jeśli chcemy mieć pełen prostopadłościan to najpierw wybieramy niebieską strzałkę. Pomiędzy odcinkami powstanie powierzchnia, którą będzie można wyciągnąć.Nie każdy kształt trzeba wyciągać. Wybierzmy Part->Parametric->Cylinder, na środku zostanie utworzony walec. Chcemy mieć jego wycinek - zmieniamy Angle w Property View. To samo tyczy się wymiarów i pozycji.


Jeśli chcemy z dwóch brył złożyć jedną, wybieramy ikonkę z dwoma kulkami. W okienku Boolean Operation wybieramy jako pierwszy element Cylinder, jako drugi Extrude. Union to suma, Difference to wycięcie jednego elementu drugim a Intersection to część wspólna.


Mamy już jakiś bliżej nie sprecyzowany kształt. Chcielibyśmy zaokrąglić niektóre krawędzie. Najpierw najedźmy na nie kursorem, żeby poznać ich numery. Potem wybierzmy ikonę Fillet the selected edges of a shape.

W nowo otwartym okienku wybieramy krawędzie i promienie. Ważne by nie przesadzić z wielkością promieni - wtedy operacja się nie uda.

A to efekt końcowy...

Co robić jeśli coś pójdzie nie tak?

Przede wszystkim należy zajrzeć do Labels & Atributtes. Tam można usuwać operację, wyświetlać, bądź ukrywać elementy.

Jeszcze dwa słowa o nawigacji:
  • przybliżanie i oddalanie - kółko myszy,
  • przesuwanie - wciskamy środkowy przycisk myszy,
  • obracanie - najpierw wciskamy środkowy przycisk, potem trzymając go wciskamy lewy.
Przed FreeCADem jeszcze bardzo długa droga, ale innej nadziei dla wolnych systemów CAD nie widać. 

Dodatkowe informacje o FreeCAD:
  • FreeCAD jest ekstremalnie modularny. Interfejs może być zmieniany bez modyfikacji jądra programu - za wszystko odpowiedzialny jest Python. Tu przykład FreeCADa w służbie architektury. O ile dobrze zrozumiałem to pliki modeli/rysunków mogą też być dostarczycielami elementów interfejsu. 
  • FreeCAD jest obecnie bardziej platformą niż programem CAx. Czyli powinien nadawać się do budowy własnego, dedykowanego rozwiązania.
  • Wiele funkcji ukrytych jest w konsoli Pythona. Na razie trudno je "wyklikać".
  • Inicjator projektu nie chce rozgłosu. Przynajmniej nie w tej chwili - obawia się wielu pytań i życzeń od początkujących użytkowników. 
  • Istnieją podobne projekty, oparte o OpenCASCADE: Heekscad i Narocad. Narocad wykorzystuje .NET, więc pewnie trudno się spodziewać wersji dla GNU/Linuksa (pod Mono).  
  • W końcu najważniejsze zdanie:  It will be a feature based parametric modeler.
blog comments powered by Disqus

Prześlij komentarz


Popularne posty

Etykiety