piątek, 4 grudnia 2009

Rozszerz funkcje terminala z Byobu

Autor: Adrian Nowak, 09:00, piątek, 4 grudnia 2009


Konsola przez jednych bardzo lubiana przez innych nawet utożsamiana z samym Linuksem, chcąc nie chcąc musi się stać jednym z wykorzystywanych w systemie narzędzi. Warto wiedzieć jak można ją udoskonalić.

Nakładek na tryb tekstowy jest całe mnóstwo, jednak tym razem zajmiemy się czymś znacznie prostszym, czymś co każdy w nowym Ubuntu a także zapewne i innych popularnych dystrybucjach ma pod ręką. Chodzi o prosty dodatek Byobu, który możemy uruchomić zwyczajnie wpisując ten ciąg znaków w konsoli.

Dla uzyskania nowszej wersji można także dodać repozytorium programu do systemu:

sudo add-apt-repository ppa:byobu/ppa
Bądź dla starszych wydań dodajemy linijkę:

deb http://ppa.launchpad.net/byobu/ppa/ubuntu jaunty main

Po wybraniu przycisku F9 możemy dostosować jakie z informacji mają się wyświetlać na pasku w konsoli. Z tego poziomu możemy także ustawić by ten tryb uruchamiał się za każdym razem gdy wywołamy konsolę. Wystarczy przenieść zaznaczenie na najniższy wpis w menu "Byobu currently does not launch at login" i wcisnąć Enter. W ustawieniach konsoli "Edycja=>Preferencje profilu" przechodzimy do zakładki "Tytuł i polecenie":

Tutaj zaznaczamy "Uruchomienie w roli powłoki systemowej" i zamykamy ustawienia. W identyczny sposób możemy wrócić do wcześniejszej konfiguracji.

źródło: unixlab.blogspot.com
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety