sobota, 12 grudnia 2009

Wielki Zderzacz Hadronów - wielka energia pod kontrolą Linuksa

Autor: Adrian Nowak, 11:00, sobota, 12 grudnia 2009


LHC (z ang. Large Hadron Collider) a po polsku Wielki Zderzacz Hadronów to obecnie największy na świecie akcelerator cząstek (właśnie Hadronów), który po awarii wznowił niedawno swoją pracę.

Obecnie LHC nie pracuje jeszcze z pełną mocą, jednak już w pierwszym kwartale 2010 ma on zderzać protony o niewyobrażalnej energii 14 Teraelektronowoltów. Szacuje się, że gdybyś stanął na drodze takiej cząsteczce, siła zderzenia z Twoim ciałem byłaby równa wybuchowi 87 kilogramów trotylu.

Niezbyt przyjemna wizja, dlatego do wyhamowywania cząstek używa się granitowej ściany o grubości kilku metrów.

Jakiego systemu użyłbyś do sterowania tym ustrojstwem? Masz trzy strzały.

Masz rację, nad pracą LHC czuwa Linux a dokładniej zmodyfikowana wersja  RHEL (Red Hat Enterprise Linux) - Scientific Linux. Jak sama nazwa wskazuje jest to dystrybucja stworzona specjalnie pod kątem naukowców przez grupę Fermilab.

Linux obsługuje już nie jeden superkomputer, zatem nie jest to jakaś szczególna rewelacja, jednak tym razem ilość danych do przetworzenia jest naprawdę imponująca. Szacuje się bowiem, że komputery ośrodka badawczego CERN będą musiały przetworzyć 15 petabajtów (15 milionów gigabajtów) danych, które każdego roku ma dostarczać LHC.

Całość tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że Linux jest rozwiązaniem idealnym tam gdzie niezbędna jest wysoka wydajność i niezawodność, czyli na przykład w modelu Cloud Computing, który może za kilka lat odmienić sposób korzystania z komputerów.

Pozostaje mieć tylko nadzieję, że zgodnie z zapowiedziami naukowców LHC nie wytworzy czarnej dziury, która pochłonie świat. W takim przypadku BSOD (Blue Screen of Death) z Windowsów mógłby naprawdę oznaczać śmierć, natomiast obecnie grozi nam co najwyżej panika (Kernel Panic).

źródło: computerworld.com
blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety