środa, 2 grudnia 2009

Wydanie Ubuntu 10.04 przełożone na lato przyszłego roku?

Autor: Adrian Nowak, 09:00, środa, 2 grudnia 2009


Doniesienia z frontu są nieco niepokojące - Ubuntu może się nieco opóźnić w związku z sytuacją panującą w zespole Debiana.

Tak przynajmniej poinformowały znane serwisy, opierając się o zagraniczną witrynę heise online. Pisano o tym jakiś czas temu, dopiero teraz jednak poruszono ten temat w Polsce i przez to dostałem wczoraj kilka maili w związku z tym.

Parafrazując znaną wypowiedź, mogę jednak napisać: "informacje o przełożeniu premiery Ubuntu 10.04 są mocno przesadzone".

Debian miał być wydawany co dwa lata z zamrażaniem kodu w grudniu (lata nieparzyste) i wiosną (lata parzyste). Tym razem zatem wersja 6.0 miała być zamrożona w grudniu. Plan się jednak zmienił i w związku z premierą finalnego wydania latem, freezing nastąpi w marcu.

Jak zauważa (mylnie) heise online, może to mieć wpływ na termin wydania Ubuntu 10.04. Ubuntu nie bazuje jednak na gałęzi stable, lecz testing, zatem większych utrudnień nie powinniśmy dostrzec. (Wydania inne niż LTS bazują na gałęzi unstable.) Całkiem bezboleśnie jednak nie będzie, gdyż w praktyce po zamrożeniu edycji stable, większość uwagi przykładana jest właśnie tej edycji. Jednak nie może być mowy o przesuwaniu, i to tak dalekim, wydania Ubuntu.

Tagi:

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety