wtorek, 22 grudnia 2009

Zmień kartę dźwiękową w oscyloskop lub generator

Autor: Adrian Nowak, 09:00, wtorek, 22 grudnia 2009


Przydatności oscyloskopu nie muszę chyba argumentować. To jednak dość drogie urządzenie, przynajmniej zbyt drogie dla hobbysty, stąd też popularnością cieszą się wszelkie projekty programowych oscyloskopów wykorzystujących wejście liniowe karty dźwiękowej.

Autorem wpisu jest Kwahoo.

xoscope

Dla GNU/Linuksa istnieje program xoscope. Można go znaleźć w repozytorium. Po zainstalowaniu w Ubuntu xoscope pojawia się w Programy->Naukowe.

Obsługa jest intuicyjna. W przypadku problemów należy sprawdzić (np. w alsamixer) czy wejście liniowe nie jest wyciszone.

Uwaga: Należy uważać by nie podać zbyt wysokiego napięcia na wejście karty! Przy napięciach wyższych od ok. +-1 V warto pomyśleć o dzielniku napięcia. Sam nie odważyłem się wykorzystywać wejścia liniowego na płycie głównej. Zamiast tego odkopałem tanią kartę CM8738.


SIGGEN

SIGGEN to generator rozmaitych przebiegów: sinusoidalnego, prostokątnego, piłowego czy trójkątnego - znajdziecie go również w repozytorium.

Po wpisaniu siggen w terminalu widzimy prosty interfejs stworzony w ncurses. Można sterować dwoma kanałami niezależnie, niestety nie znalazłem opcji odpowiadającej na za przesuwanie "zera". Wszystkie przebiegi oscylują wokół "zera", jedynie pulse pracuje na dodatnich wartościach napięcia.


Warto też sprawdzić aplikację sweepgen zawartą w tym samym pakiecie, która pozwala na generowanie przebiegów z przemiataniem (tak się chyba tłumaczy "sweep" na j. polski).

Napięcia które da się wygenerować zależą od karty dźwiękowej. U mnie, przy sinusoidzie 50 Hz udało się uzyskać 3,1 V.

Działa?

To było pytanie retoryczne;-)

Tagi:

blog comments powered by Disqus

Publikowanie komentarza


Popularne posty

Etykiety